8.sınıf öğrencilerinin öğrenme süreçlerinde kavram karikatürü kullanımının incelenmesi: Üslü sayılar örneği
Investigation of the use of concept cartoons in the learning process of 8th grade students: Exponential numbers example
  1. Tez No: 797234
  2. Yazar: GÖZDE BEKTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin üslü sayılar konusundaki öğrenme süreçlerinde kavram karikatürlerinin etkisini incelemektir. Çalışmada öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermek, matematik dersine olan ilgilerini artırmak ve kavramları daha iyi anlamalarını sağlamak hedeflenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması yöntemi olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kırşehir il merkezindeki bir ortaokulda 8.sınıfta öğrenim gören 8 öğrencilerinden oluşmuştur. Araştırma sürecinde, öğrencilerle kavram karikatürleri destekli öğretim uygulamaları yapılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve öğrencilerin kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik hazırlanan 21 adet kavram karikatürü kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca, uygulama sonrasında öğrenci görüşleri alınarak nitel veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda kavram karikatürlerinin öğrencilerin üslü sayılar konusundaki kavram yanılgılarını azalttığı ve öğrencilerin derse olan ilgisini artırdığı gözlemlenmiştir. Öğrenciler, karikatürler aracılığıyla soyut kavramları daha somut hale getirebilmiş ve aktif öğrenme sürecine katılmışlardır. Ayrıca, öğrenci görüşlerinde kavram karikatürlerinin dersleri daha eğlenceli hale getirdiği ve konuların anlaşılmasını kolaylaştırdığı ifade edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, kavram karikatürlerinin matematik öğretiminde etkili bir araç olduğu ve öğrencilerin öğrenme süreçlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, kavram karikatürlerinin farklı matematik konularında da kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of concept cartoons on the learning processes of 8th-grade students in the topic of exponential numbers. The study aims to address students' conceptual misunderstandings, increase their interest in mathematics lessons, and help them better comprehend mathematical concepts. The research method was designed as a case study, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 8 eighth-grade students studying at a middle school in the city center of Kırşehir during the 2023-2024 academic year. Throughout the research process, instructional practices supported by concept cartoons were applied to the students. For data collection, 21 concept cartoons developed by the researcher, designed to identify students' conceptual misunderstandings, were used. Additionally, qualitative data were gathered through student interviews conducted after the application. The findings revealed that concept cartoons helped reduce students' misconceptions about exponential numbers and increased their interest in the lessons. The students were able to concretize abstract concepts through the use of cartoons and actively participated in the learning process. According to student feedback, concept cartoons made the lessons more enjoyable and facilitated understanding of the topics. As a result, it was concluded that concept cartoons are an effective tool in mathematics education and positively impact students' learning processes. In this context, it is recommended that concept cartoons be used in teaching different mathematical topics as well.