Siroz hastalarında beden algısının cinsel fonksiyon ve cinsel memnuniyete etkisi
The effect of body image on sexual function and sexual satisfaction in cirrhosis patients
- Tez No: 797296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, siroz hastalarının beden algısının cinsel fonksiyon ve cinsel memnuniyete etkisini belirlemek amacıyla yapıldı.Tanımlayıcı tipte, kesitsel desende yapılan çalışmanın evrenini İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda tedavileri devam eden bireyler, örneklemini ise Aralık 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul edip, Türkçe okuma yazma bilen, cinsel yönden aktif olan, psikolojik veya nörolojik hastalığı olmayan, 18 yaş üstündeki siroz hastaları oluşturmuştur. Yapılan güç analizine göre etki büyüklüğü 0.4 ve birinci tip hata 0.05'te sabit tutulduğunda güç düzeyi %95 için toplam örneklem büyüklüğü 84 kişi olarak hesaplanmış olup, 84 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Araştırmanın verileri; Birey Tanıma Formu, Beden Algısı Ölçeği, Uluslarası Erektil İşlev Ölçeği ve Erkek Cinsel Memnuniyet Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmada etik kurul ve kurum izni alınmıştır. Araştırma verileri SPSS 25.0 programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the impact of the body perception of cirrhosis patients on sexual function and sexual satisfaction.The universe of the work done in the descriptive type, sectional pattern are those who continue to take part in the Gastroenterology Science Department of Izmir Ege University Medical Faculty Hospital, and their sampling is accepted to participate in the research between December 2021 and June 2022, and Turkish is literate, sexually active, without psychological or neurological disease, he created cirrhosis patients over 18 years old. According to the power analysis, the total sample size for power level 95% was calculated as 84 people when the impact size was kept constant in 0.4 and the first type error 0.05, and 84 male patients were included in the study. The data of the study was collected using the individual Recognition Form, Size perception Scale, International Erektil function Scale and Male Satisfaction Scale. The study received the ethical board and the authority's permission. The research data was evaluated by the SPSS 25.0 program.