Fibroscan Sonuçlarına Göre Non -Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAYKH) Ve Non -Alkolik Steatohepatit Hastalığı (NASH) Olan Bireylerin Beslenme İçeriklerinin Karşılaştırılması
Comparison of Nutritional Contents of Individuals with Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) and Non-Alcoholic Steatohepatitis Disease (NASH) According to Fibroscan Results
  1. Tez No: 859827
  2. Yazar: GİZEM SEVİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Non-Alkolik (NAYKH) basit karaciğer yağlanmasından nekroinflamasyon ve fibrozis ile karakterize steatohepatite ve siroza kadar uzanan geniş klinik spektrumda görülen bir hastalıktır. NAYKH dünya genelinde karaciğer hastalığının en yaygın sebebidir ve prevelansı %20-40 olarak belirtilmektedir. Yüksek vücut kitle indeksi, steatoz için çok önemli bir risk faktörü olup, aşırı kalori alımı ve obezitenin NAYKH ve NASH gelişimine katkıda bulunduğunu düşündürmektedir. Diyet, NAYKH 'nın gelişiminde önemli bir faktördür ve bu ilişki karmaşıktır ve toplam enerji alımının ötesine uzanır. Bu çalışmada hızla artmakta olan NAYKH ve NASH da bireylerin tercih ettiği besinlerin içeriğinin , kaynağının ve miktarının, hastalıkların gelişmesinde etken olup olmadığı incelenmiştir. Soruşturma metodu fiziksel aktivite düzeyleri, yiyecek tüketim kayıtları ve sıklıkları ile beslenme alışkanlıkları belirlenmiş ve araştırmacı tarafından antopometrik ölçümleri alınıp bu değişkenler arasındaki ilişki araştırılmıştır. 34 NASH ve 36 NAYKH hastası olmak üzere toplam 70 kişinin katıldığı çalışmada; NAYK hastalarının ortalama beden kütle indeks değerleri (35,76±7,09) NASH hastalarından (32,22±5,31) anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p>0,05). NASH tanılı hastaların glisemik indeks (310,33±182,83) ve bitkisel protein alımları (24,64±9,73) NAYKH tanılı (glisemik indeks; 227,21±153,99 ve bitkisel protein; 19,10±7,98) hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Non-Alcoholic (NAFLD) is a disease seen in a wide clinical spectrum ranging from simple fatty liver to steatohepatitis and cirrhosis characterized by necroinflammation and fibrosis. NAFLD is the most common cause of liver disease worldwide and its prevalence is stated to be 20-40%. High body mass index is a very important risk factor for steatosis, suggesting that excessive calorie intake and obesity contribute to the development of NAFLD and NASH. Diet is an important factor in the development of NAFLD, and this relationship is complex and extends beyond total energy intake. In this study, it was examined whether the content, source and amount of foods preferred by individuals are factors in the development of NAFLD and NASH, which are rapidly increasing. In the investigation method, physical activity levels, food consumption records and frequencies, and eating habits were determined, anthropometric measurements were taken by the researcher and the relationship between these variables was investigated. In the study, a total of 70 people, including 34 NASH and 36 NAFLD patients, participated; The mean body mass index values of NAFLD patients (35.76±7.09) were found to be significantly higher than NASH patients (32.22±5.31) (p>0.05). Glycemic index (310.33±182.83) and vegetable protein intake (24.64±9.73) in patients diagnosed with NASH compared to patients diagnosed with NAFLD (glycemic index; 227.21±153.99 and vegetable protein; 19.10±7, 98) was found to be significantly higher than the patients (p0.05).