Ankara'da bir kamu kuruluşunda çalışan kadınların meme kanserinin erken tanısı ile ilgili bilgi düzeyleri
Knowledge levels about early diagnosis methods of breast cancer of women in a government organization in Ankara
- Tez No: 79730
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Onkoloji, Public Health, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
?60- BÖLÜM VII. ÖZET Meme kanseri kadınlarda tüm kanser ölümlerinin %28'ini oluşturmaktadır. Kendi kendine meme muayenesi ve mammografi meme kanseri mortalitesini %40 azaltmaktadır. Bu araştırmada Ankara'da bir kamu kuruluşunda çalışan kadınların meme kanserinin erken tanı yöntemleri ile ilgili bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Anketler, 21-58 yaşları arasında 523 çalışan kadınla görüşülerek formları doldurmaları sağlanmıştır. Bilgi sorularına doğru yanıt verme oranlan %12 ile %71.7 arasında değişmektedir. Genel olarak bilgi puanı ortalaması 38.59 + 16.89 'dur. İncelenenlerin ancak %21.2'si meme kanserinin erken tanısında kullanılan yöntemleri doğru olarak bilmektedir. İncelenenlerin yaş gruplarına ve medeni durumlarına göre bilgi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır, öğrenim durumuna göre bilgi sorularını doğru cevaplandırma düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. İncelenenlerin bilgi kaynaklannı en çok %68. 1 ile basın (gazete ve dergiler) oluştururken, ancak %19.5'ini sağlık personeli oluşturmaktadır. Erken tanı amacıyla mammografi yaptırma oranı %1.6'dir. Sonuçta; olgularımızın meme kanserinin erken tanı yöntemleri ile ilgili bilgileri yüzeysel ve bu yöntemlerden etkin biçimde yararlanmaya yetmeyecek düzeydedir. Mammografi yaptırma oranı gerekenden çok azdır. Kadınlarımızın kanserden ölüm oranların azaltabilmemiz için bu durumun nedenleri ve çözüm yollarını araştırmamız gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
?61- BÖLÜM VIII. SUMMARY Breast cancers are account for 28% of all cancer deaths. Breast self examination and mammography reduce mortality from breast cancer 40%. Purpose of this study is an evaluating of knowledge about early diagnosis methods of breast cancer of women that are working at a governmental organisation. Questionnaires are fulfilled by 523 women, aged 21 to 58 years, and who are working. True answer rates of knowledge questions are between 12% and 71.7%. Mean knowledge score of all cases is 38.59 ± 16.89. Only 21.2 percent of cases know early diagnosis methods of breast cancer accurately. There is not statistically significant difference between knowledge levels of cases according to their ages and marriage status. Also there is not statistically significant difference between true answer rates of cases of different educational level. Sources of knowledge of cases are mostly media with 68.1%, and health personnel only 19.5%. Mammography for early diagnosis utilisation rates is 1.6 %. In conclusion, knowledge levels of our cases about early diagnosis methods of breast cancer are superficial and inadequate to effective use of these methods. Mammography rates are seriously behind of required levels. We should evaluate of reasons and solutions of this situation to reduce mortality from cancer of our women.