The impact of ESG factors on corporate financial performance: Strategies, integration and green M&As
ESG faktörlerinin kurumsal finansal performansa etkisi: Stratejiler, entegrasyon ve yeşil birleşme & satın almalar
- Tez No: 962521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) faktörlerinin kurumsal finansal performansı nasıl şekillendirdiğini ve karar alma süreçlerini nasıl etkilediğini detaylı biçimde incelemektedir. Sürdürülebilirlik kavramı, finansal piyasalar ve şirket politikaları perspektifinden önem kazandıkça, bu çalışma ESG'nin finansal etkilerini geniş bir çerçevede değerlendirmektedir. Araştırma, sektör raporları, vaka analizleri ve akademik literatürü temel alarak ESG'nin etkilerini beş ana alanda ele almaktadır: kurumsal yönetişimde ESG'nin rolü, kârlılık ve risk yönetimi üzerindeki finansal etkileri, yatırımcı beklentilerindeki değişim, sektöre özgü ESG uygulama farklılıkları ve başarılı kurumsal dönüşüm örnekleri. Bu alanların birleşimi, ESG'nin hem finansal hem de stratejik sonuçları nasıl şekillendirdiğini ve yeşil birleşme ve satın alma süreçleri ile olan bağlantısını vurgular. ESG faktörlerini ana stratejilere dahil etmek ve sürdürülebilirliği destekleyen bir kültür yaratmak, olumlu finansal sonuçlar elde edilmesine katkı sağlayabilir. Ørsted, başarılı bir ESG entegrasyon modeli sunarken, Shell'in durumu ise sürdürülebilirlik uygulamaları ile geleneksel operasyonlar arasındaki dengeyi sağlama zorluklarını sergiler. Bu araştırma, ESG faktörlerinin finansal performans üzerindeki etkilerini gözler önüne sererek sürdürülebilir finans literatürüne önemli katkılar sunmakta ve yöneticilere, yatırımcılara ve politika yapıcılara çevresel sorumluluk ile değer yaratma arasında denge kurma hususunda değerli bir rehberlik sağlamaktadır. Çalışma, büyüme için yeni ESG odaklı yolları öne çıkararak kurumsal finans ve sürdürülebilirlik alanında kanıta dayalı karar alma süreçlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Environmental, Social, and Governance (ESG) factors shape corporate financial performance and decision-making. As sustainability gains importance in financial markets and company policies, this research synthesizes insights from industry reports, case studies, and academic literature to evaluate ESG's financial implications. The study concentrates on five key areas: implementation of ESG in corporate governance; financial impacts on profitability and risk management; evolving investor expectations; sector-specific variations in ESG adoption; and cases of successful corporate transformations. Collectively, these areas highlight ESG's crucial role in shaping financial and strategic outcomes, as well as its connection to green mergers and acquisitions (M&As). Integrating ESG factors into core strategies and fostering a culture supportive of sustainability can lead to enhanced outcomes. Ørsted exemplifies successful ESG integration, while Shell illustrates challenges in balancing traditional operations with sustainable practices. Green M&As can further ESG adoption, but success largely depends on integrating organizational goals and cultures. This research contributes to the sustainable finance literature by providing insights into the influences of ESG factors on financial performance, offering guidance to managers, investors, and policymakers on how to balance environmental accountability with value creation. The study emphasizes ESG-linked pathways for growth and supports evidence-based decisions in corporate finance and sustainability.