Farklı meslek mensubu çalışan annelerin stresle baş etme yöntemleri ve anne tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress coping methods and maternal attitudes of working mothers from different professions
- Tez No: 797454
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma farklı meslek grublarında çalışan annelerin stresle başa çıkma yöntemleri ve anne tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelidir. Çalışmada Erzurum il merkezinde kamu kurumlarında çalışan 358 anne katılım sağlamıştır. Katılımcıların anne tutumlarını belirlemek amacıyla Hamel Anne Tutum Testi, stresle başa çıkma yöntemlerini belirlemek amacıyla Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği ve demografik özellikleri belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerden elde edilen veriler SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Anne tutumlarının meslek grubları açısından farklılaştığı ancak stresle başa çıkma yöntemlerinin farklı meslek grublarında çalışan anneler açısından farklılaşmadığı bulunmuştur. Annelerin stresle baş etme yöntemleri alt boyutlarından mantıksal analiz ve anne tutum alt boyutlarundan demokratik tutum arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Annelerin aşırı koruyucu anne tutumu ile stresle başa çıkma yöntemleri ölçeği alt boyutlarından pozitif değerlendirme, destek arama, mantıksal analiz ve problem çözme ile arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to examine the relationship between stress-coping methods and maternal attitudes of mothers working in different occupational groups. The method of the study was the correlational survey model, one of the quantitative research methods. A total of 358 mothers working in public institutions in Erzurum city center participated in this study. The Hamel Mothers' Attitudes Test was used to determine the maternal attitudes of the participants, the Methods of Coping with Stress Scale was used to determine the methods of coping with stress, and the Personal Information Form was used to determine the demographic characteristics. The data obtained in the scales that were used in the study were analyzed with the help of the SPSS Program and it was found that maternal attitudes differed in terms of occupational groups, but the methods of coping with stress did not differ in mothers working in different occupational groups. A positive relationship was detected between the logical analysis sub-dimension of the mothers' methods of coping with stress and the democratic attitude sub-dimension of the mothers' attitudes. A positive relationship was found between mothers' overprotective attitudes and the positive evaluation, support-seeking, logical analysis, and problem-solving sub-dimensions of the methods of coping with stress.