Geriatrik bireylerde kinezyofobinin denge, günlük yaşam aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of kinesiophobia on balance, activity level of daily living and quality of life in geriatric individuals
- Tez No: 797477
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Nöroloji, Psikoloji, Geriatrics, Neurology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kinezyofobinin artması yaşam kalitesini, günlük yaşam aktivitelerini ve dengeyi olumsuz etkileyebilmektedir. Kinezyofobi yaşam kalitesini ve dengeyi etkileyen en önemli faktörlerdendir.Buna bağlı olarak çalışmadaki amacımız, geriatrik bireylerde kinezyofobinin denge, günlük yaşam aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Buna yönelik yapılan çalışma Aralık 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında Acar Kliniğe gelen ve dahil edilme kriterlerine uygun 65 yaş üstü (Yaş ortalaması 73,48) 50 bireyden oluşmuştur. Veriler SPSS istatiksel analiz ile değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya katılanlara Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, SF-36 (Kısa Form 36) ve Sosyo-Demografik Form ile değerlendirme yapılarak aralarındaki ilişki analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in kinesiobia may negatively affect the quality of life, activities of daily living and balance. Kinesiophobia is one of the most important factors affecting quality of life and balance.Accordingly, our aim in the study was to examine the effects of kinesiophobia on balance, activity level of daily living and quality of life in geriatric individuals. The study conducted for this purpose consisted of 50 individuals over the age of 65 (average age 73.48), who came to Acar Clinic between December 2021 and May 2022 and met the inclusion criteria. The data were evaluated with SPSS statistical analysis. The participants were evaluated with the Tampa Kinesiophobia Scale (TSK), Berg Balance Scale (BDI), Barthel Activities of Daily Living Index, One Leg Standing Test, SF-36 (Short Form 36) and Socio-Demographic Form, and the relationship between them was analyzed.