Peyzaj mimarlığında sanal gerçekliğin kullanımı
Use of virtual reality in landscape architecture
- Tez No: 798358
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM CEMİL BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Günümüzde, teknolojinin gelişimiyle birlikte, farklı işler için uygun cihazlar geliştirilmiş ve yaygınlaşmıştır. Bu cihazların internetle kullanılabilir hale gelmesi, bilgi paylaşımını arttırarak insanların ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye kolayca erişebilmesini sağlamıştır. Bu da işlemler ve süreçlerin daha kolay hale gelmesine yardımcı olmuştur. Bu süreçte, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojisi, üç boyutlu görüntüler ve sanal ortamların yaratılmasına olanak tanıyarak, birçok alanda olanak sağlamaktadır. Bu teknolojinin en önemli faydaları arasında, gerçeklik hissi yaratma, farklı deneyimler sunma, bilgi erişimini kolaylaştırma vb. yer almaktadır. Bu nedenle, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojisi, tıp, eğitim, mühendislik, reklam, tanıtım, yiyecek-içecek, eğlence, sanat, mimari vb. birçok alanda kullanıldığı gibi, peyzaj mimarlığı alanında da kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, devices suitable for different tasks have been developed and become widespread. The fact that these devices are accessible via the internet has increased the sharing of information and made it possible for people to access all kinds of information they need easily. This has helped make transactions and processes easier. In this process, augmented reality and virtual reality technology provides opportunities in many areas by providing the creation of three-dimensional images and virtual environments. The most important benefits of this technology include creating a sense of reality, offering different experiences, facilitating access to information, etc. is located. Therefore, augmented reality and virtual reality technology are used in medicine, education, engineering, advertising, promotion, food and beverage, entertainment, art, architecture, etc. It can be used in many areas as well as in the field of landscape architecture.