Çocukluk çağı kan ve kan ürünü transfüzyonu yapılan hastaların özellikleri, transfüzyon sıklığı, eşik değerleri ve mortalite ile ilişkisi
Features, transfusion frequency, threshold values, and the mortality relationship of patients with childhood- age blood and blood product transfusion
  1. Tez No: 798579
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ACIPAYAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kan her biri ayrı fonksiyona sahip son derece spesifik yapılardan oluşmuş bir bütün, canlı bir dokudur. Kan transfüzyonu ise bir doku hatta organ naklidir. Kan transfüzyonu, endikasyon sınırları içinde hayat kurtarıcı olmakla birlikte, neden olabileceği komplikasyonlar ve yan etkileri düşünüldüğünde kar-zarar oranı göz önüne alınarak yarar yönünün ağır bastığı durum veya durumlarda yapılmalıdır. Çalışmamızda kan ve kan ürünleri transfüzyonları yapılan hastaların değerlendirilmesi, transfüzyon yapılan hastalarda transfüzyon endikasyonları, transfüzyon yapılan eşik değerler, transfüzyon sıklığı ve transfüzyon sıklığının mortalite üzerine ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yatan 28 gün-18 yaş arası kan ve kan ürünü transfüzyonu yapılan 614 hasta geriye dönük olarak incelendi. Bu hastalardan 195 hastanın kronik hastalığı olması nedeniyle çalışmamıza dahil edilmedi. Transfüzyon yapılan hastaların demografik özellikleri, transfüzyon yapılan kan ürünleri, transfüzyon sıklığı ve eşik değerleri, yatış yerleri ve mortalite oranları incelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz 419 hastadan 224 (% 53,5)'ünün erkek, 195 (% 46,5)'inin kız olduğu, erkeklerde transfüzyon oranının daha yüksek olduğu saptandı. Yaş grupları dağılımında en fazla transfüzyonu 12 ay-3 yaş arasında yapıldığı tespit edildi. Transfüzyon yapılan hastaların yaş ortalaması 5,3±5,5 yıl ve transfüzyon sıklığı 4,3±9,2 defa idi. Hastalardan 338'ine eritrosit süspansiyonu, 124'üne trombosit süspansiyonu, 110'nuna taze donmuş plazma transfüzyonu yapılmış olup, en fazla transfüze edilen kan ürünü eritrosit süspansiyonu olmuştur. Transfüzyon yapılan hastalardan eritrosit süspansiyonu alanların transfüzyon öncesi ortalama hemoglobin değeri 7,1 g/dL, trombosit süspansiyonu alanların transfüzyon öncesi ortalama trombosit değeri 24379/mm3, taze donmuş plazma alanların transfüzyon öncesi ortalama INR değeri 1,6 olarak saptandı. Hastalar tanı gruplarına göre incelendiğinde; en fazla transfüzyon yapılan grup hematoloji hasta grubu idi. Transfüzyon yapılan 164 (% 39,1) hematoloji hastasından 75 (% 45,7)'i demir eksikliği anemisi, 38 (23,2)'i idiyopatik trombositopenik purpura tanısı aldı. Transfüzyon yapılan 4 hastada komplikasyon gelişti. Hastaların 261 (% 62,3)'ine anemi, 96 (% 22,9)'sına trombositopeni nedeni ile transfüzyon yapılmış olup en fazla anemi nedeniyle kan ürünü transfüzyonu yapıldığı tespit edildi. Hastaların 192 (% 45,8)'si yoğun bakımda takip edilmiş olup, 102 (% 24,3) hastaya mekanik ventilatör desteği verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Blood is a living tissue composed of highly specific structures, each with a separate function. A blood transfusion is a tissue even an organ transplant. Although blood transfusion is life-saving within the indication limits, it should be performed in situations or situations where the profit aspect outweighs the profit-loss ratio, considering the complications and side effects that may be caused by blood transfusion. Our study, it was aimed to evaluate the patients who received blood and blood products transfusions, to determine the transfusion indications, transfusion threshold values, transfusion frequency, and the relationship between transfusion frequency and mortality in transfusion patients. Material & Method: In our study, 614 patients between the ages of 28 days and 18 years who were hospitalized in the Department of Pediatrics at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital and this patient who received blood and blood product transfusion between January 1, 2018, and December 31, 2020. This patients retrospectively analyzed. Among these patients, 195 patients were not included in our study because they had chronic diseases. Demographic characteristics of transfused patients, transfused blood products, transfusion frequency, threshold values, hospitalizations, and mortality rates were examined. Results: It was determined included in our study that 224 (53.5 %) of the 419 patients were male, 195 (46.5 %) were female, and the transfusion rate was higher in males. In the distribution of age groups, it was determined that the most transfusion was between 12 months and 3 years of age. The mean age of the transfused patients was 5.3±5.5 years and the frequency of transfusion was 4.3±9.2 times. The red blood cell suspension was transfused to 338 patients, platelet suspension to 124, fresh frozen plasma to 110 patients, and the most transfused blood product was erythrocyte suspension. Among the transfused patients, the mean hemoglobin value before transfusion was found to be 7.1 g/dL in those receiving erythrocyte suspension, the mean platelet value before transfusion was 24379/mm3 in those receiving thrombocyte suspension, and the mean INR value before transfusion was found to be 1.6 in those receiving with fresh frozen plasma. When the patients were examined according to the diagnosis groups, the most transfused group was the hematology patient group. Of the 164 (39.1 %) hematology patients who were transfused, 75 (45.7 %) were diagnosed with iron deficiency anemia, and 38 (23.2) with idiopathic thrombocytopenic purpura. Complications developed in 4 patients who underwent transfusion. Of the patients, 261 (62.3 %) were transfused due to anemia and 96 (22.9 %) due to thrombocytopenia, and it was determined that blood product transfusion due to anemia was the most frequent. 192 (45.8 %) of the patients were followed in the intensive care unit, and 102 (24.3 %) patients were given mechanical ventilator support.