Hematolojik maligniteli hastalarda gelişen enfeksiyöz ishaller için risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors for infectious diars developing in patients with hematological malignities
- Tez No: 798600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TÜRE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada hematolojik malignite nedeniyle kemoterapi alan ya da hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda gelişen ishaller ve enfeksiyöz ishaller için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri (ERÜ) Şahinur Dedeman Kemik İliği Nakil Hastanesi hematoloji ve kemik iliği transplantasyon ünitelerinde 1 Haziran 2021-30 Kasım 2022 tarihinde hematolojik malignite tanılı hastalarda prospektif gözlemsel olarak yapıldı. Çalışmada iki farklı karşılaştırma yapıldı. 1: Tüm hasta grubunda ishali olan ve olmayan hastalar demografik veriler, tedaviler, risk faktörleri, laboratuvar bulguları ve prognoz açısından karşılaştırıldı. 2: İshali olan hastalar enfeksiyöz ve non-enfeksiyöz olarak kategorize edilerek demografik veriler, tedaviler, risk faktörleri, laboratuvar bulguları ve prognoz açısından karşılaştırıldı. Çalışmamıza ishali olmayan 50 (%32.3), ishali olan 105 (%67.7) olmak üzere toplam 155 hasta dâhil edildi. HKHN öyküsü (%78'e %28;
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the risk factors for diarrhea and infectious diarrhea in patients receiving chemotherapy or hematopoietic stem cell transplantation for hematological malignancies. Materials and methods: This prospective observational study was done in patients with a diagnosis of hematological malignancy between 1 June 2021 and 30 November 2022 in Erciyes University Faculty of Medicine Hospitals Şahinur Dedeman Bone Marrow Transplantation Hospital. Two different comparisons were made in the study. 1: Patients with and without diarrhea in the whole patient group were compared in terms of demographic data, treatments, risk factors, laboratory findings and prognosis. 2: Patients with diarrhea were categorized as infectious and non-infectious and compared in terms of demographic data, treatments, risk factors, laboratory findings and prognosis. Results: A total of 155 patients, 50 (32.3%) without diarrhea and 105 (67.7%) with diarrhea, were included. History of HSCT (78 vs 28%;