Varikoselektomi sonrası semen parametrelerinin iyileşme zamanı ve prediktif faktörlerinin belirlenmesi
Determination of semen parameters healing time and predictive factors after varicocelectomy
- Tez No: 798733
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: İstanbul Tıp Fakültesi'nde 2005-2016 yılları arasında mikroskopik inguinal varikoselektomi yapılan hastalarda, semen parametrelerinin iyileşme zamanı ve prediktif faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Mikroskopik varikoselektomi sonrası semen parametrelerinin iyileşme zamanı ve prediktif faktörlerinin değerlendirilmesi için 175 hastanın semen analizindeki zamana bağlı değişimler, klinik parametreler ve gebelik oranları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Sperm konsantrasyonu ve sperm normal morfoloji yüzdesinde varikoselektomi sonrası anlamlı artış bir saptanmadı. Sperm motilitesinde ise operasyon öncesi değerler, operasyon sonrası 6., 9. ve 12. aydaki değerler ile karşılaştırıldığında anlamlı iyileşme saptandı. Bununla birlikte, 6. aydan sonra sperm motilitesinde anlamlı iyileşme saptanmadı. Total motil sperm sayısı (TMSS) operasyon öncesi değerler ile karşılaştırıldığında operasyon sonrası 3., 6., 9. ve 12. aylarda istatiksel olarak anlamlı artış saptandı. Ancak, 3. ay TMSS ile 6., 9., ve 12. ay TMSS'leri karşılaştırıldığında 6. ve 9. ayda anlamlı fark saptanmazken, 12. ayda anlamlı artış saptandı. Başlangıç TMSS değerlerine göre hastalar, 9 milyon olmak üzere üç gruba ayrıldığında, 9 milyon olan grupta ise, sadece 12. ayda TMSS'de anlamlı iyileşme saptandı. Operasyon sırasındaki yaş, fizik muayenede saptanan varikosel derecesi, operasyon öncesi FSH ve testosteron, skrotal Doppler ultrasonografide saptanan en büyük ven çapı ve mikrocerrahi varikoselektomi sırasında bağlanan ven sayısı semen parametrelerindeki iyileşme zamanını öngörmede belirleyici olarak saptanmadı. Eşlerin %32'sinde spontan gebelik gelişti. Sonuç: Bazal semen parametrelerine göre hastalar gruplandırıldığında, varikosel tedavisini takiben farklı zamanlarda semen parametrelerinde iyileşme görülebilir. Varikoselektomi için olası adaylarda semen parametrelerindeki zamana bağlı değişiklikler göz önünde bulundurularak tedavi stratejileri belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to determine the healing time of the semen parameters and predictive factors in patients who underwent microscopic inguinal varicocelectomy between 2005 and 2016 at Istanbul Faculty of Medicine. Material and Method: Time-related changes, clinical parameters and pregnancy rates of 175 patients were analyzed retrospectively for evaluation of healing time of semen parameters and predictive factors after microscopic varicocelectomy. Results: There was no significant increase in sperm concentration and sperm morphology after varicocelectomy. Compared with preoperative values in sperm motility, significant improvement was observed at 6, 9 and 12 months postoperatively. However, there was no significant improvement in sperm motility after 6 months. When the total number of motile sperm (TMSS) was compared with preoperative values, a statistically significant increase was detected at 3, 6, 9 and 12th months postoperatively. However, when 6, 9, and 12th months were compared with 3rd month, there was no significant difference at 6 and 9th months, a significant increase was detected at 12th month. According to the initial TMSS values, when the patients were divided into three groups of 9 million, no significant improvement was detected in the 9 million group. The age at the time of operation, varicocele grade, pre operative FSH and testosterone, the largest ven diameter detected in the ultrasound and number of veins ligated during microsurgical varicocelectomy were not predictive of the recovery time in the semen parameters. Spontaneous pregnancy developed in 32% of the couples. Conclusions: When patients are grouped according to baseline semen parameters, recovery may occur at different times following varicocele treatment. For possible varicocelectomy candidates, treatment strategies can be determined by considering time-dependent changes in semen parameters.