2018 fen bilimleri dersi öğretim programının 21.yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
Examining the 2018 science course curriculum i̇n terms of 21st century skills
- Tez No: 798764
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaşadığımız çağ bilginin önemli olduğu bir çağdır. Bilginin önemli olduğunu kavrayan bireyler, yaratıcı düşünebilme, değişime açık olabilme, yaşanılan zamana uyum sağlayabilme, problem çözebilme ve eleştirel düşünebilme gibi becerilere sahip olmanın değerini kavrarlar. Yaşadığımız çağ 21.yüzyıl olarak adlandırıldığı için bu becerilerde 21. Yüzyıl becerileri olarak adlandırılmaktadır. Bireylerin gelişen zamanda etkili olabilmeleri için bu becerileri bilmeleri ve bu becerilere sahip olmaları gerekmektedir. Bu becerilere sahip bireylerin yetişmesinde öğretimprogramları önemli bir yere sahiptir. Bu öğretim programlarından biri de fen bilimleri dersi öğretim programıdır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmada 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının 21. Yüzyıl becerileri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesinin kullanıldığı bu çalışmanın verilerini üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflar düzeyindeki kazanımlar oluşturmaktadır. Bu kazanımlara ulaşabilmek için MEB 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'ndan yararlanılmıştır. Araştırmanın temalarını P21 (Partnership for 21st Century Learning, 2019) tarafından sunulan 21. Yüzyıl becerileri (öğrenme ve yenilik, yaşam ve meslek, bilgi, medya ve teknoloji okuryazarlığı) oluşturmaktadır. Yapılan çalışmanın sonucuna bakıldığında 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı kazanımlarında 21. Yüzyıl becerilerinin yer aldığına ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına daha detaylı olarak bakıldığında iletişim becerisinin kazanımlarda daha fazla bulunduğu ve bu beceriyi bilgi okuryazarlığı becerisinin takip ettiği görülmüştür. Diğer 21. Yüzyıl becerileri; eleştirel düşünme, sosyal ve kültürlerarası beceri, üretkenlik, yaratıcılık, bilgi ve iletişim teknolojileri okuryazarlığı, problem çözme, girişimcilik ve özyönetim, liderlik ve sorumluluk işbirliği ve esneklik ve uyum becerileri 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı kazanımlarında yer alırken, medya okuryazarlığı becerisinin hiçbir kazanımda yer almadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ile literature karşılaştırılmış olup, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The age we live in is an age where knowledge is important. Individuals who realize that knowledge is important understand the value of having skills such as being able to think creatively, being open to change, adapting to the times, solving problems and thinking critically. Since the age we live in is called the 21st century, these skills are called 21st century skills. Individuals need to know and have these skills in order to be effective in the developing time. Curriculum has an important place in raising individuals with these skills. One of these teaching programs is the science course curriculum. Inthisstudy, it is aimedtoexaminethe 2018 Science Curriculum in terms of 21st century skills. The data of thisstudy, in which documentanalysis, one of the qualitativere search methods, wasused, consists of the objectivesat at the level of the third, fourth, fifth, sixth, sevent hand eighth grades. In order toachievethesegains, the MEB 2018 Science Curriculum wasused. The themes of there searc hare 21st century skills (learning and innovation, life and profession, information, media and technology literacy) offeredby P21 (Partnershipfor 21st Century Learning, 2019). There sults of the study showed that 21st century skills were in cluded in the 2018 Science Curriculum objectives. When there sults of the study were examined in more detail, it was seen that the communi cation skill was found more in the objectives and this skill was followed by thein for mationliteracy skill. Other 21st century skills; critical thinking, social andinterculturalskills, productivity, creativity, information and communication Technologies literacy, problem solving, entrepreneur ship and self-management, leader ship and responsibility, cooperation and flexibility and adaptation skills are in cluded in the 2018 Science Course Curriculum, media literacy skills are not in cluded in any of the acquisitions. Concluded that it did not. The findings were compared with the literature and recommend ations were made.