Franz Schubert ve D821 Arpeggione Sonat'ın incelenmesi
Reviewing of Franz Schubert and D821 Arpeggione Sonata
- Tez No: 798869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZKAYA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu eser metni incelemesinde, besteci Franz Schubert ve D821 Arpeggione Sonat'ı ele alınmıştır. Bestecinin eser vermiş olduğu dönemlerin yanı sıra hayatı, çalgının müzik tarihindeki yeri, eserin kontrbas repertuvarı için önemi ve eser ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Çalışmada ayrıca eser metni kapsamında incelenen sonatın kurgusal yapısı ve kontrbas için yapılmış farklı edisyonları incelenerek şekiller ile gösterilmiş ve ek olarak bestecinin el yazması hali ile sonatın tamamı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the analysis of composer Franz Schubert and his D821 Arpeggione Sonata. Information about the period in which he released his works as well as his life, also information about both the importance of the instrument in music history and the importance of the Sonata for the double bass repertory have been given in detail. Moreoever in this study, the fictional structure of the Sonata and different editions made for double bass have been demonstrated with figures. Additionally, the entire Sonata has been presented in the form of the composers manuscript.