İngilizce yazma becerisinde etkileşimsel geribildirimin anadilinden olumsuz aktarım hatalarını algılamadaki etkisi
The effect of interactional feedback on perception of negative transfer mistakes from mother tongue in english writing skill
- Tez No: 799077
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PEÇENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Erenoğlu, Seda, İngilizce Yazma Becerisinde Etkileşimsel Geribildirimin Anadilinden Olumsuz Aktarım Hatalarını Algılamadaki Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Dilek Peçenek, 95 s Bu çalışmanın amacı, anadili Türkçe olup ikinci yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenicilerin anadilinden, öğrendikleri dile yaptıkları olumsuz aktarımları tespit edip, yazma dosyası kullanılarak bu hataları en aza indirmeye çalışmaktır. Yabancı dil öğrenme sürecinde hatalar yapan öğrenicilere hem yazılı hem de etkileşimsel geri bildirim vermek, etkileşimsel geribildirim sürecinde hataları analiz etmek ve hataların etkileşimsel geribildirim ile en aza indirildiğini ortaya koymaktır. Ayrıca etkileşimsel geribildirimin etkililiğini de göstermek tezin bir diğer amacıdır. Çalışmada özel bir üniversitenin hazırlık bölümünde, temel seviyede İngilizce eğitimi alan 112 öğrenici ile uygulama yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrenicilerin yazma dosyası sürecinde ürettikleri metinler ve ayrıca olumsuz aktarım içeren tümceler ile hazırlanmış yargı testi kullanılmıştır. Öğrenicilerin yargı testine verdikleri yanıtlar çalışmanın veri tabanını oluşturmuştur. Uygulanan test, hem ön test hem de son test olarak öğrenicilere verilmiş, sonuçlar grafiklerle belirtilmiştir. Ayrıca öğrenicilerin yaptıkları olumsuz aktarımlar tablolarda belirtilmiş ve olumsuz aktarım türlerine göre bölümlere ayrılmıştır. Elde edilen bulgular içerisinde temel seviyede İngilizce öğrenen öğrenicilerin sözdizim hatalarında geribildirim sayesinde hızlı bir ilerleme gösterdikleri görülmüş, fakat ne kadar geribildirim verilse de hala ödünçleme yaptıkları gözlemlenmiştir. Ödünçlemeleri en aza indirmek adına, sözcük öğretme sürecinde kalıplar halinde sözcükleri öğretmenin etkili olabileceği önerilmiştir. Verilen geribildirimler sayesinde de öğrenicinin yaptığı hataları fark ettiği ve bu hataları düzeltmek için bilinçlendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Erenoğlu, Seda, The Effect of Interactional Feedback on Perception of Negative Transfer Mistakes from Mother Tongue in English Writing Skill, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Dilek Peçenek, 96 p. The purpose of the study is to analyse the negative transfer mistakes of the Turkish students who are learning English as a foreign language. It also aims to identify the types of these mistakes. Another purpose is to find out whether the feedback given during portfolio writing process helps the students correct their mistakes. In this study, there were 112 students who were learning English at a private university in Ankara. They were all beginner learners. As a data collection tool, the writing products and grammaticality judgemental tasks were used. The answers that students gave to the judgemental tasks were the data base of this study and the tasks were given as a pre-test and a post-test. Also the results were shown in graphics. The negative transfers that students made were indicated in a table with the types of the negative transfer. The findings of the study specify that the syntax errors of the students have decreased by the help of the interactional feedback. However, the borrowings taken from their mother tongue hasn't decreased at all in spite of the feedback. By the help of the feedback that was given, the students became more aware of their mistakes.