Gastronomi turizmi kapsamında Didim Vegan Festivali etkilerinin incelenmesi: Katılımcıların algıları üzerine bir araştırma
Examining the effects of Didim Vegan Festival in the scope of gastronomy tourism: A study on the perceptions of the participants
- Tez No: 799419
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, veganların yeme alışkanlıklarına hitap eden ve yemek festivallerinden biri olan Didim Vegan Festivali'nin sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel etkilerini, yaş aralığı, cinsiyet, yerel halk ya da vegan turist olma ve festival boyunca yöresel yemek ya da vegan yiyecek tadıp tatmama değişkenlerine göre katılımcıların algıları bakımından araştırmaktır. Bu araştırma kapsamında sunulan öneriler ile festivalin desteklenmesi de amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış, 5'li likert ölçeği uygulanmış ve veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programları (IBM SPSS 26 ve IBM AMOS 22) ile analiz edilmiştir. Araştırmaya 398 kişi katılmıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünü gastronomi turizmi, yemek festivalleri, beslenme akımları, vegan ve vejetaryen beslenme konularını kapsayan teorik kısım, üçüncü bölümünü ise uygulama alanı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen verilere yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma, doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlilik testi, T-testi, Levene testi, Kruskal Wallis ve Welch's T-test uygulanmıştır. Analizler sonucunda, festivale katılan katılımcıların yerel halk ya da vegan turist olma değişkenine göre festivale ilişkin algıları arasında sosyo-kültürel ve ekonomik etki alt boyutlarında anlamlı fark olmadığı (p>0.05), çevresel etki alt boyutunda ise anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p0.05) sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca, festivale katılan katılımcıların yüzde 23,9'unun vegan turist, yüzde 76,1'nin yerel halk olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda festivale ilişkin öneriler şu şekildedir: Didim Vegan Festivali daha geniş vegan kitlelere ve her yaş grubuna hitap etmelidir. Didim'in veganlığa uygun yöresel yemekleri ve tarihi yapısı ön plana çıkartılmalıdır. Didim'in yerel halkı vegan beslenme konusunda bilinçlendirilmelidir. Bu bilimsel çalışma ile festivale katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the socio-cultural, economic and environmental effects of Didim Vegan Festival from the festival participants' perspective, according to the variables of age groups, genders, being local people or vegan tourists, and whether they tasted local or vegan food during the festival. In addition, it is aimed to contribute to the the festival with the suggestions presented within the study. Quantitative research method was used in the study, a 5-point Likert scale was applied and a questionnaire form was used as a data collection tool. The obtained data were analyzed with statistical package programs (IBM SPSS 26 and IBM AMOS 22). 398 people participated in the research. The first and second parts of the research are theoretical sections that cover the issues of gastronomy tourism, food festivals, nutrition trends, vegan and vegetarian nutrition, and the third part is the application area. Percentage, frequency, mean and standard deviation, confirmatory factor analysis, reliability test, T-test, Levene test, Kruskal Wallis and Welch's T-test were applied to the data obtained within the scope of the research. As a result of the analyses, according to the variable of being local people or vegan tourists the participants' perceptions about the festival did not differ significantly at the socio-cultural or economic impacts sub-dimensions (p>0.05), but differed significantly at the environmental impact sub-dimension (p0.05).