Şeffaf plak mekaniklerinin kök torkuna etkisi
Effect of clear aligner mechanics on root torque
- Tez No: 799508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÜLNUR TOPSAKAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, şeffaf plak tedavilerinde kullanılan, yatay elipsoit ataşman, dikey elipsoit ataşman, bukkal güç çıkıntısı ve bukkal ve palatinal güç çıkıntısı mekaniklerinin lateral dişlere tork hareketi uygulanmasında kullanılmasının anterior dişler üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada tork etkinliğinin değerlendirilebilmesi için sırasıyla 1º , 2º, 3º , 4º ve 5º tork hareketi uygulanan ve ataşman uygulanmayan, yatay elipsoit ataşman, dikey elipsoit ataşman, bukkal güç çıkıntısı ve bukkal ve palatinal güç çıkıntısı olarak 5 grup değerlendirilmiştir. Toplamda 100 adet model üretilmiştir ve her bir grupta sağ ve sol olmak üzere 8 adet lateral, santral ve kanin diş değerlendirilmiştir. Çalışma in vitro planlanmıştır ve sadece anterior dişlerde harekete olanak sağlayan fantom çalışma modeli tasarlanmıştır. Üretilen şeffaf plaklar sırasıyla çalışma modeline yerleştirilmiş ve her aşamada ağız içi tarayıcı kullanılarak tarama verileri kaydedilmiştir. Başlangıç ve hareket uygulanan modellere ait taramalar, tersine mühendislik yazılımı ile lokal best-fit yöntemi kullanılarak çakıştırılmıştır ve her bir dişe ait tork, tip ve rotasyon hareketlerine ait açı faklılıkları, bukkolingual, insizogingival ve meziodistal yönde hareket miktarları mm olarak ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesin için tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Tork ve rotasyon hareketlerinin değerlendirilmesinde, bağımsız grupların istatistiksel analizi için Mann Whitney U analizi; bağımlı grupların istatistiksel analizi için Wilcoxon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Lateral dişlerde tork etkinliği değerlendirildiğinde gruplar arası farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak, 5º tork hareketi planlandığında lateral dişte klinik olarak anlamlı olacak düzeyde yatay elipsoit ataşman ve bukkal ve palatinal güç çıkıntısı uygulaması etkin bulunmuştur. 3º'ye kadar tork hareketinin gerçekleştirilmesinde ataşmansız modelde tork etkinliği en yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: This paper aims to evaluate the effectiveness of horizontal ellipsoid attachment, vertical ellipsoid attachment, buccal power ridge, and buccal and palatal power ridge mechanics in applying torque movement to lateral teeth, which are used in clear aligner treatments, on anterior teeth. Methods: In the study, 5 groups were evaluated for assessing the effectiveness of torque movement, which were: a control group without attachments, and groups with horizontal ellipsoid attachment, vertical ellipsoid attachment, buccal power ridge, and buccal and palatal power ridge, respectively, with sequentially applied torque movements of 1°, 2°, 3°, 4°, and 5°.A total of 100 models were produced, and 8 lateral, central, and canine teeth were evaluated in both right and left sides of each group. The study was planned as an in vitro study, and a typodont model was designed that allows movement only in the anterior teeth. The produced clear aligners were sequentially placed on the typodont model, and scanning data were recorded at each stage using an intraoral scanner. Scans of the initial model and models with applied movements were superimposed using reverse engineering software and the local best-fit method. Angular differences for torque, tip, and rotation movements of each tooth were measured in millimeters in buccolingual, incisogingival, and mesiodistal directions. Descriptive statistics were used for data evaluation. Mann Whitney U analysis was used for the statistical analysis of independent groups for torque and rotation movements, and Wilcoxon analysis was used for the statistical analysis of dependent groups. Results: When the torque efficiency of the lateral teeth was evaluated, the differences between the groups were not statistically significant. However, clinically significant horizontal ellipsoid attachment and buccal and palatal power ridge application were found to be effective in the lateral tooth when 5º torque movement was planned. Torque efficiency was found to be highest in the model without attachments for torque movement up to 3º. Conclusion: Horizontal ellipsoid attachment and buccal and palatal power ridge may be preferred for torque movement to lateral teeth. While torque movement is applied to the lateral teeth, undesirable effects such as rotation and tipping can be seen in the adjacent teeth. The clinician should consider this when planning torque movement.