Öğretmenlerin Dilinden Öğrencilerin Paletinden Anadolu Masalları Projesi kapsamında derlenen masalların ve hazırlanan etkinlik kartlarının 7. sınıf düzeyindeki öğrencilerde dili kullanma ve kendini ifade etme becerilerine etkileri
The effects of the fairy tales compiled within the scope of the project 'Anatolian Fairy Tales from Teachers' language to students' palette' and the prepared activity cards on 7th grade students' language use and self-expression skills
- Tez No: 799811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE VARIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı, MEB'in Anadolu Masalları Projesi kapsamında derlenen masalların verilen hizmet içi masal anlatıcılığı eğitimi ile birleştirilerek ayrıca hazırlanan masal kartlarından faydalanılarak tasarlanan etkinlikler doğrultusunda öğrencilerin dili kullanabilme ve kendini ifade becerilerinin özyeterlik ve tutumlarına etkisini araştırmaktır. Araştırmada öntest- sontest kontrol gruplu yarı deneysel desene yer verilmiştir. Araştırmada kullanılacak olan dokuz masal metni proje kapsamında derlenen masallardan seçilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Sinop ili Boyabat ilçesi Atatürk Ortaokulu 7. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma grubunu 27'si deney 31'i kontrol olmak üzere toplamda 58 öğrenci oluşturmaktadır. Gruplar hâlihazırda var olan araştırmacının da dersine girdiği 7/A ve 7/B şubeleri olarak belirlenmiştir. 7/A şubesi öğrencileri deney, 7/B sınıfı öğrencileri kontrol grubudur. Uygulamaya geçmeden önce hem deney hem kontrol grubu öğrencilerine yazma ve konuşma özyeterlik ile yazmaya karşı tutum ve konuşmaya karşı tutum ölçekleri uygulanmıştır. Ölçeklere verilen yanıtlar çerçevesinde çalışmanın öntest verileri oluşturulmuştur. Araştırmanın deney aşamasında araştırmacı tarafından 8 hafta boyunca haftada iki ders saati olarak masallar, masal anlatıcılığı yöntemi ile anlatılmıştır. Masal anlatımı sonrasında tasarlanan etkinlikler öğrencilerle uygulanmıştır. Etkinlikler; yarım bırakılan masalı tamamlama, etkinlik kartları ile yeni masallar oluşturma, masal metnini tiyatro metnine dönüştürüp canlandırma, yönerge hazırlama, münazara yapma, masalların ortak ve farklı yönlerini belirleme, spiker olup haber sunma gibi çeşitli becerileri gerektiren çalışmalardır. Bu etkinliklerle öğrencilerin dili etkili kullanabilmeleri ve ifade gücünü geliştirebilmeleri amaçlanmıştır. Etkinlikler tasarlanırken tek bir beceriye dönük değil çok yönlü (hem konuşma hem yazma) olarak söz konusu becerileri kazandırmasına dikkat edilmiştir. 8 haftalık masal anlatımı ve etkinliklerin uygulanmasından sonra deney ve kontrol gruplarına ölçekler yeniden uygulanmış ve sontest verileri elde edilmiştir. SPSS programıyla ulaşılan analizler neticesinde deney ve kontrol grubu öğrencilerinin öntest ve sontest verilerine ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde masal anlatıcılığı yöntemiyle anlatılan masalların ve akabinde uygulanan etkinliklerin deney grubu öğrencilerinin lehine olumlu sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir. Çalışma öncesi uygulanan ölçeklerin öntest verileri sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencileri puanları arasında istatistiksel olarak herhangi bir farklılık yoktur (p>.05) sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanan ölçeklerin sontest verileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the students' ability to use language and self-expression skills on their self-efficacy and attitudes in line with the activities designed by using the fairy tale cards prepared by combining the tales compiled within the scope of the Ministry of National Education's Anatolian Tales Project with the in-service storytelling training. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. Nine tale texts to be used in the research were selected from the tales compiled within the scope of the project. The study group of this research consists of 7th grade students at Atatürk Secondary School in Boyabat district of Sinop province. The study group consists of a total of 58 students, 27 of which are experimental and 31 are control. The groups are determined as 7/A and 7/B branches, where the current researcher also attends the course. 7/A branch students are the experimental group, 7/B class students are the control group. Before the application, the scales of writing and speaking self-efficacy, attitude towards writing and attitude towards speaking were applied to both experimental and control group students. The pretest data of the study were created within the framework of the responses given to the scales. In the experimental phase of the research, fairy tales were told by the researcher for 8 weeks, two hours a week, with the method of storytelling. The activities designed after the storytelling were implemented with the students. Events; These are works that require various skills such as completing the unfinished tale, creating new tales with activity cards, transforming the tale text into a theatrical text and animating it, preparing instructions, debating, determining the common and different aspects of tales, and presenting news by being an announcer. With these activities, it is aimed that students can use language effectively and improve their expressive power. While designing the activities, attention was paid to make him gain the skills in question, not as a single skill, but as versatile (both speaking and writing). After 8 weeks of storytelling and the implementation of the activities, the scales were reapplied to the experimental and control groups and posttest data were obtained. As a result of the analyzes reached with the SPSS program, the pretest and posttest data of the experimental and control group students were obtained. As a result of the findings obtained, it was observed that the tales told with the method of storytelling and the activities applied afterwards had positive results in favor of the experimental group students. As a result of the pretest data of the scales applied before the study, it was concluded that there was no statistical difference between the scores of the experimental and control group students (p>.05). In order to determine whether there is a significant difference between the posttest data of the scales applied to the experimental and control group students, the independent sample t-test was applied.