Heykel sanatında sayısal eserlerin anlatım ve sergileme olanakları
Narration and exhibition possibilities of digital artworks in art of sculpture
  1. Tez No: 799915
  2. Yazar: BARIŞ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sanat, tarih boyunca insan uygarlıklarının her dönemine tanıklık etmiş ve içinde geliştiği uygarlığın karakterini yansıtmıştır. Antik Mısır, Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde, bu uygarlıklardaki egemenlerin ve toplumun inanç ve ideolojisini temsil etmiştir. Sanat, Ortaçağ Avrupa'sında da kilise tarafından benzer şekilde desteklenmiştir. Rönesans döneminde ise, aydınlanma ve hümanizma sürecinde, doğa yasalarının eserlerde gerçekçi bir şekilde yansıtılması için kullanılmıştır. Genel sanat tarihi yaklaşımlarına göre 19.yy. sanatın modern döneminin başlangıcıdır. Sanatçılar, geleneksel üretim ve tekniklerin sınırlarını zorlayarak, yenilikçi tarzlar yaratmışlardır. Ortaya çıkan akımlar farklı yaklaşımlarda eserler üretilmesine olanak sağlamıştır. Sanatın evrimi, teknolojinin gelişimiyle birlikte yeni bir döneme girmiştir. Sanatçılar, teknolojinin olanaklarından yararlanarak günümüzde sayısal sanat olarak adlandırılan yeni anlatım olanaklarına sahip olmuşlardır. 1960'larda bilgisayarlar, sanat eserlerinin tasarımında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, sayısal sanatın gerçek potansiyeli, 1980'ler ve 1990'larda gelişen grafik yazılımları ve sayısal görselleştirme teknolojileriyle ortaya çıkmıştır. Sayısal sanat, bilgisayar teknolojilerinin doğması, gelişimi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hızlı şekilde sanatsal bir üretim dili haline gelmiştir. Heykel alanında sayısal teknolojilerin üretimlerde kullanımı sayesinde, klasik dönemlerden başlayarak modern ve post modern dönemlerde de kendini gösteren heykelin kapsam, ölçek, kütle, yerçekimi, izleyici ile buluşma alanı gibi çoğu problem ve kısıtlayıcı etkenlerden kurtularak neredeyse sınırsız bir anlatım özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu özgürlüğün önünü açan bilimsel ve teknolojik alandaki ilerlemelerdir. Aynı şekilde, sanat alanının geri dönütleri de bilim alanında yeni araştırmalara ve gelişmelere olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Art has witnessed every period of human civilizations throughout history and reflected the character of the civilization in which it developed. During the periods of Ancient Egypt, Ancient Greece and Roman Empire, it represented the belief and ideology of the sovereigns and society in these civilizations. Art was similarly supported by the church in medieval Europe. In the Renaissance period, during the enlightenment and humanism process, it was used to reflect the laws of nature in the works in a realistic way. According to general art history approaches, 19th century. It is the beginning of the modern era of art. Artists have created innovative styles by pushing the boundaries of traditional production and techniques. Emerging trends have enabled the production of works with different approaches. The evolution of art has entered a new era with the development of technology. By making use of the possibilities of technology, artists have had new expression possibilities called digital art today. In the 1960s, computers began to be used in the design of works of art. However, the true potential of digital art was revealed by the development of graphic software and digital visualization technologies in the 1980s and 1990s. Digital art has quickly become an artistic production language with the birth, development and spread of computer technologies. Thanks to the use of digital technologies in the production of sculpture, the sculpture, which manifests itself in the modern and post-modern periods starting from the classical periods, has gained an almost unlimited freedom of expression by getting rid of many problems and restrictive factors such as scope, scale, mass, gravity, meeting area with the audience. It is scientific and technological advances that pave the way for this freedom. Likewise, the feedback from the field of art has enabled new research and developments in the field of science.