Örgüt ikliminin örgütsel değişim üzerindeki etkisi: azerbaycan konaklama işletmelerinde bir araştırma
The effect of organizational climate on organizational change: a research in azerbaijan accommodation facilities
  1. Tez No: 800012
  2. Yazar: NARMİN İSLAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY POLAT ÜZÜMCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma Azerbaycan'ın Bakü kentinde yer alan konaklama işletmelerinde, Örgüt İkliminin Örgütsel Değişim Üzerindeki Etkisininin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yer alan konaklama işletmeleri oluştururken, örneklemini Bakü şehir merkezinde yer alan dört ve beş yıldızlı otellerin çalışanları oluşturmakta ve araştırma bu işletmelerin çalışanları ile sınırlanmaktadır. Araştırmada Bakü'de yer alan 29 konaklama işletmesinin 295 çalışanından 295 anket formu elde edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında, SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Ölçeğe yönelik geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde, Korelasyon analizi, Regresyon analizi, T-testi ve Anova testlerinden faydalanılmıştır. Tez çalışmasının araştırma kısmından elde edilen veriler ile, her bir değişkenin birbirleriyle ilişkisinin pozitif ve anlamlı ilişkileri olduğu ve örgüt iklimin örgütsel değişime etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca otel çalışanlarının tanımlayıcı özelliklerine göre (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, çalıştıkları departman, mesleki deneyim) örgütsel iklimin örgütsel değişim üzerinde etkisini değerlendirme düzeylerinde anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the impact of organizational climate on organizational change in accommodation establishments located in the city of Baku, Azerbaijan. The population of the study consisted of accommodation establishments in Baku, while the sample consisted of employees of four and five-star hotels located in the city center of Baku. The research was limited to these employees. A total of 295 questionnaire forms were obtained from 295 employees out of 29 accommodation establishments in Baku. The data obtained from the research were analyzed and evaluated using the SPSS 23 software in a computer environment. Validity and reliability analysis were conducted for the scale. Correlation analysis, regression analysis, t-tests, and ANOVA tests were utilized to test the research hypotheses. Based on the data obtained from the research section of the thesis, it was determined that there were positive and significant relationships between each variable and that organizational climate had an impact on organizational change. Additionally, significant differences were found in the evaluation levels of the impact of organizational climate on organizational change based on the descriptive characteristics of hotel employees (age, gender, marital status, education, department worked, professional experience).