Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran kişilerde COVİD-19 aşılamasının hastalığı geçirme sıklığı ve şiddeti üzerine etkisi
The effect of COVID19 vaccination on the frequency and severity of the disease in individuals applying to family health centers
  1. Tez No: 864573
  2. Yazar: ERDOĞAN ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada COVID-19 bağışıklamasının hastalığı geçirme sıklığında ve hastalığın prognozunda ne kadar etki yaptığını göstermek hedeflenmektedir. COVID -19'a karşı aşılanan ve aşılanmayan bireylerin hastalığı geçirme sıklığı, geçirenlerde semptomların ne şiddette olduğu ve ne kadar sürdüğü, aşılama dozlarının ve aşı türünün buna etkisinin yanında demografik faktörlerin de bu konuda ne kadar etkili olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel, tanımlayıcı nitelikteki araştırmamız Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine çeşitli sebeplerle başvuran hastalar üzerinde uygulandı. Araştırmanın anket formu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine 01.04.2023-30.04.2023 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplamda 320 kişiye yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aims to elucidate the extent to which successful COVID-19 immunity influences disease recovery performance and overall prognosis. It examines the disease recovery performance of individuals who have received COVID-19 vaccination compared to those who have not, including the severity and duration of illness, vaccination dosage efficacy, distribution of vaccination, and demographic factors. MATHERIALS AND METHODS: A cross-sectional, descriptive comprehensive study was conducted at the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic due to various disruptions. Among individuals who did not avail themselves of care and attendance from April 1, 2023, to April 30, 2023, a total of 320 participants were interviewed face-to-face.