A grubu ruhsatlı yer hizmetleri şirketleri havalimanı faaliyetlerinde operasyonel mükemmellik ve süreç yönetimi vaka çalışması
Operational excellence in airport activities of 'A group licensed' ground handling companies and process management case study
  1. Tez No: 800154
  2. Yazar: OKAN İREM POLAT
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giderek daha rekabetçi koşulların içerisinde, çok daha fazla ürün ve hizmet kaleminde faaliyet gösteren işletmeler, faaliyetlerinin birim başına katma değerini artırmaya çalıştığı sürece kaynak kullanım dereceleri de artmaktadır. Bununla birlikte tedarikçi ve müşterilerle kurulan ilişkilerin önemi artmakta, iş birliğini ve esnekliği ön plana çıkaran yaklaşımlar önem kazanmaktadır. İşletmeler nispi rekabet gücünü artırmak için temel yetkinliklerini doğru bir şekilde tespit etmeli ve operasyonel sistemlerini bu yetkinliklerinden faydalanacak şekilde kurgulamalıdır. Öte yandan faaliyet gösterdiği pazar bağlamında ihtiyaçları anlayarak kendisini konumlandırmalı, beklentileri karşılamak için süreç iş akışlarını düzenlemelidir. Havayolu şirketlerine hizmet veren havalimanı yer hizmetleri kuruluşları sürdürdüğü kritik operasyonel süreçlerin yanı sıra, uluslararası yasal düzenlemeler başta olmak üzere sahip olduğu paydaş çevresine karşı mükemmeliyeti sergilemek zorundadır. Bu kapsamda her ne kadar havayolu şirketleri ve yasal düzenleyiciler gerekli düzenlemeleri hayata geçirmiş olsa da bu amaca yönelik çabaların başarıya ulaşması yer hizmeti veren kuruluşların operasyonel başarısına bağlıdır. Bununla birlikte yaşanan aksaklık ve olumsuzlukların mümessili yer hizmeti kuruluşu olsa bile istenmeyen durumlar yolcular tarafından havayolu şirketlerine atfedilmektedir. Bu yönüyle operasyonel riskin yanı sıra havayolu şirketleri için itibar riski boyutuyla da anılabilecek operasyonel süreçlerde mükemmelliğin hedeflenmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında ilk operasyonel mükemmellik yaklaşımları incelenmiş, yer hizmeti şirketleri havalimanı faaliyetlerinde benimsenmesi gerekliliğinden yola çıkarak, A grubu ruhsatlı bir Yer İşletme Şirketine ait süreçler ve süreç kapsamındaki faaliyetler örneklem olarak ele alınarak kapsamlı süreç şemaları oluşturulmuş ve gözlemler neticesinde geleneksel ve operasyonel mükemmellik yaklaşımları üzerinde tespit edilen bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Sektörün başarılı operasyonlarına ve sivil havacılık literatürüne katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In increasingly competitive conditions, as the businesses operating in many more product and service items try to increase the added value per unit of their activities, their resource utilization degrees also increase. In addition, the importance of relations with suppliers and customers is increasing, and approaches that emphasize cooperation and flexibility are gaining importance. In order to increase their relative competitiveness, businesses should correctly identify their core competencies and set up their operational systems to benefit from these competencies. On the other hand, it should position itself by understanding the needs in the context of the market in which it operates, and organize the process workflows to meet the expectations. Airport ground handling companies serving airline companies have to demonstrate excellence towards their stakeholder environment, especially international legal regulations, as well as the critical operational processes they maintain. In this context, although airline companies and legal regulators have implemented the necessary regulations, the success of these efforts depends on the operational success of the ground handling companies. However, undesirable situations are attributed to airline companies by passengers, even if the representative of the disruptions and negativities experienced is the ground handling company. In this respect, in addition to operational risk, it is essential for airline companies to aim for excellence in operational processes, which can also be referred to as reputation risk. Within the scope of this study, the first operational excellence approaches were examined, based on the necessity of adopting ground handling companies in airport activities, the processes of an A group licensed Ground Handling Company and the activities within the process were taken as a sample, and comprehensive process charts were created and as a result of the observations, traditional and operational excellence approaches were determined that findings and comments are included. It is aimed to contribute to the successful operations of the sector and to the civil aviation literature.