An integrated analytic hierarchy process-balanced scorecard model for evaluating key performance indicators: A case study
Anahtar performans göstergelerini değerlendirmek için entegre bir analitik hiyerarşi süreci-kurumsal karne modeli: Bir uygulama
  1. Tez No: 800162
  2. Yazar: MELEK YAĞMUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TUĞBA DOSDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İşletmelerin pazardaki yerlerini koruyabilmeleri ve gelişerek büyümelerinin sağlanması için performanslarını takip etmeleri gerekmektedir. Anahtar performans göstergesi; bir işletmenin, ekibin, bireyin veya projenin performansını ölçmeye yarar. Bu çalışma anahtar performans göstergelerini değerlendirme çalışmalarında kullanabilecekleri bir model önerisi oluşturmayı amaçlamaktadır. Uygulamada kurumsal karne modelinde yer alan 4 boyut esas alınarak (finansal, müşteri, iç süreçler, öğrenme ve gelişme), şirketin anahtar performans göstergeleri gruplandırılmıştır. Boyutlar içerisindeki anahtar performans göstergelerinin ağırlıkları Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Oluşturulan model yalıtım sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin 2020-2021 ve 2022 yıllarını kapsamaktadır. Çalışma sonucunda, yöneticilerin görüşleri alınarak belirlenen anahtar performans gösterge ölçütlerinin ağırlıkları ile yalıtım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kullanabilecekleri bir kurumsal karne modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Businesses need to monitor their performance to maintain their position in the market and to develop and grow. A key performance indicator (KPI) serves to measure the performance of a business, team, individual, or project. This study aims to create a model proposal that can be used in the evaluation of KPI for a business. In the application, the KPI of the company is grouped by the 4 dimensions (financial, customer, internal processes, learning and growth) within the Balanced Scorecard (BSC) model. The weights of the KPI within the dimensions are calculated using the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. The model created covers the years 2020-2021 and 2022 of a company operating in the insulation sector. As a result of the study, a BSC model is created that can be used by companies operating in the insulation sector with the weights of the KPI criteria determined by taking the opinions of the managers.