Robotic process automation (RPA for the implementation on machine learning based research
İçin robotik süreç otomasyonu (RPA) makine öğrenme tabanlı araştırma üzerinde uygulama
- Tez No: 800429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Recently, the concept of robotic process automation has been implemented widely in the area of digital business to improve productivity. However, exploiting this automation concept in the (machine learning) prediction-based research has not been thoroughly investigated and tested. Therefore, this research study the implementation of Robotic Process Automation (RPA) in the case study of predicting cloud User ID through the attributes of their logs and traces. This is conducted by proposing an approach model of applying the automation principle in mimicking the manual tasks of prediction research tasks using Artificial Neural Networks (ANN). Accordingly, the proposed approach model consists of the research tasks of (data gathering, data pre-processing, ANN implementation, and Result validation).Then these research tasks are tested manually and through the automation model using automation software (Macro-recorder). The results show that using the proposed model of PRA in conducting prediction research has a significant effect in reducing time-consumption and increasing accuracy. The results will be of interest to the research community in computer engineering and the automation study of research activities.
Özet (Çeviri)
Son zamanlarda, robotik süreç otomasyonu kavramı, üretkenliği artırmak için dijital iş alanında yaygın olarak uygulanmaktadır. Ancak, (makine öğrenimi) tahmine dayalı araştırmalarda bu otomasyon konseptinden yararlanmak kapsamlı bir şekilde araştırılmadı ve test edilmedi. Bu nedenle, bu araştırma, günlüklerinin ve izlerinin öznitelikleri aracılığıyla bulut Kullanıcı Kimliğini tahmin etme vaka incelemesinde Robotik Süreç Otomasyonu'nun (RPA) uygulanmasını inceler. Bu, Yapay Sinir Ağları (YSA) kullanan tahmin araştırması görevlerinin manuel görevlerini taklit etmede otomasyon ilkesini uygulamaya yönelik bir yaklaşım modeli önererek gerçekleştirilir. Buna göre, önerilen yaklaşım modeli araştırma görevlerinden (veri toplama, veri ön işleme, YSA uygulama ve Sonuç doğrulama) oluşur. Daha sonra bu araştırma görevleri, otomasyon yazılımı (Makro-kaydedici) kullanılarak manuel olarak ve otomasyon modeli aracılığıyla test edilir. Sonuçlar, tahmin araştırmasının yürütülmesinde önerilen PRA modelinin kullanılmasının, zaman tüketimini azaltmada ve doğruluğu artırmada önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, bilgisayar mühendisliğindeki araştırma topluluğu ve araştırma faaliyetlerinin otomasyon çalışması için ilgi çekici olacaktır.