Sosyal medyanın gençlerin siyasi tutumuna etkisi
The effect of social media on politic attitude of youth
  1. Tez No: 800452
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA PEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal medya günümüzde yeni bir kamusal alan olarak karşımıza çıkmakta ve insan yaşamının her alanında etkisini göstermektedir. Sosyal medyanın etkinliğinin görüldüğü alanlardan birisi de siyasi tutumdur. Gençlerin siyasi tutumlarının belirlenmesinde sosyallik, kişiler arası iletişim, dijital okuryazarlık ve bağlantıda kalma durumu önemlidir. Toplumu oluşturan gruplardan biri olan gençler, dijital yerli olarak adlandırılmaktadır. Gençlerin siyasal tutumlarına sosyal medyanın etkisi, geleceğin dijital toplumunu ortaya çıkaracaktır. Çalışma, Türkiye'yi temsil kapasitesi olduğu düşünülen 1228 kişilik örneklem grubuyla tamamlanmıştır. Anket çalışmasında sosyal medyanın siyasi tutumu etkilediği, cinsiyet, siyasi parti üyeliği, siyasi görüş ve sosyal medya platformları gibi değişkenlerin de siyasi tutum üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu çalışma ile sosyal medyanın gençlerin siyasi tutumunun belirlenmesinde etkili bir rol oynadığı tespit edilmiş olup bu bağlamda çalışmanın literatüre katkı sağlayarak diğer çalışmalara da yön göstereceği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media appears as a new public sphere today and shows its influence in all areas of human life. One of the areas where the effectiveness of social media is seen is political attitudes. Sociability, interpersonal communication, digital literacy and staying connected are important in determining the political attitudes of young people and these situations are also defined in the concept of digital natives. The impact of social media on political attitudes creates a spiral effect for human beings in the developing and changing new world order. This study was completed with a sample group of 1228 people, which is considered to be representative of Turkey. In the study, it was found out that social media affects the political attitudes of young people. It was also found out that variables such as gender, political party membership, political opinion and social media tools are effective on political attitudes. With this study, it has been determined that social media plays an effective role in determining the political attitudes of young people and in this context, it is assumed that the study can contribute to the literature and guide other studies.