Yoğun bakım hastalarında farklı enteral erişim yolları ile hedef kaloriye ulaşımın karşılaştırılması
A comparison of reaching target calories through different means of enteral access in intensive care patients
- Tez No: 800453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN YILMAZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yoğun bakım hastalarında farklı enteral erişim yolları ile hedef kaloriye ulaşımın karşılaştırılması ve hedef kaloriye ulaşımı engelleyen nedenlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada; >18 yaş olan ve 24 saatten fazla yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 36 hasta karşılaştırılmıştır. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), hastalık tanısı, eşlik eden hastalıkları, izlem süresince gelişen morbiditeleri, kan parametreleri, enteral nütrisyon komplikasyonları kayıt altına alınmıştır. Hastaların nütrisyonel durumlarının değerlendirilmesi için NRS-2002 skoru ve klinik durmuları için APACHE skorlaması kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 76,5±7,78 yıl olarak belirlenmiştir. Gruplardaki hastaların demografik özellikleri, antopometrik ölçümleri, APACHE ve NRS-2002 skorlarında fark yoktur. NG grubunun %36,8'i (n=7), PEG grubunun %38,9'u (n=7), hedef kaloriye ulaşmıştır. NG grubunun %36,8'i (n=7), PEG grubunun %55,6'sı (n=10), hedef proteine ulaşmıştır. PEG grubunda 3.gün ulaşılan kalori ve protein miktarında anlamlı fark saptanmıştır (sırasıyla; p=0,012; p=0,004). Ancak gruplar arasında hedef kalori ve proteine ulaşma açısından bir fark bulunmamıştır. Her iki grupta nütrisyonel destek kesinti nedenin en fazla diyare olduğu belirlenmiştir. Hastalardan NG grubunda %57,9'u (n=11); PEG grubunda ise %72,2'si (n=13) haliyle taburcu olmuştur, gruplararası fark bulunmamıştır. Sonuç: Enteral nütrisyon erişim yollarından NG ve PEG'in hedef kalori ve proteine ulaşmada birbirlerine üstünlükleri bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare different enteral access routes to reach the target calorie in intensive care patients and to determine the reasons that prevent reaching target calorie. Materials and Methods: In this study, 36 patients aged >18 years in the intensive care unit for more than 24 hours were compared. Demographic data of the patients (age, gender), diagnosis, comorbidities, morbidities developed during the total follow-up, blood parameters, complications of enteral nutrition were recorded. To evaulate the nutritional status of the patients, NRS-2002 scores were used; and to evaulate their clinic status, APACHE scoring system was used. Results: The mean age of the patients was 76.5±7.78 years. No difference was found in the demographic characteristics, anthropometric measurements, APACHE and NRS-2002 scores of the patients in the groups. 36.8% (n=7) of the NG group and 38.9% (n=7) of the PEG group reached the target calorie. 36.8% (n=7) of the NG group and 55.6% (n=10) of the PEG group reached the target protein. There was a significant difference in the amount of calorie and protein reached on the 3rd day in the PEG group (respectively; p=0.012; p=0.004). However, no difference was found between the groups in terms of reaching the target calorie and protein. In both groups, it was determined that diarrhea was the most common reason for the interruption of nutritional support. 57.9% (n=11) of the patients in the NG group; and 72.2% (n=13) in the PEG group were discharged, and no difference was found between the groups. Conclusion: NG and PEG, both of which are enteral nutrition access routes, were not found to be superior to each other in reaching the target calorie and protein.