Apranti jokey ve güreşçilerin beslenme durumları, antropometrik özellikleri ve kemik mineral yoğunluğu ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of nutritional status, anthropometric features and bone mineral density measurements of apprentice jockey and wrestlers
- Tez No: 800454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Çalışmada aynı yaş grubundaki apranti jokey ve güreşçilerin beslenme durumları, vücut kompozisyonları, yeme bozukluğu durumları ve kemik mineral yoğunluğu ölçümlerinin belirlenerek karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız 31 apranti jokey ve 22 güreşçi olmak üzere 53 sporcu ile gerçekleştirilmiştir. Sporcuların kemik mineral yoğunluğu ölçümleri DEXA ile belirlenmiş, bir haftalık besin ve sıvı tüketim kayıtları tutulmuş, vücut kompozisyonu ölçümleri yapılmış, YTT-26 ve ORTO-15 testi doldurmaları sağlanmıştır. Araştırmada yer alan sporcuların tamamı ve ağırlık değerleri 25-75. persentil arasında yer alan toplamda 7 apranti jokey ve 5 güreşçi ile kısmi değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Toplam değerlendirmede güreşçilerin yağ yüzdesi ve BKI(kg/m2) ortalamaları daha yüksek bulunmuştur (p0,05), güreşçilerin KMY değerleri apranti jokeylerden daha fazla bulunmuştur (p=0,007). Sporcuların tamamı değerlendirildiğinde apranti jokeylerin enerji (kkal/kg), CHO (g/kg) ve su (ml/kg) tüketiminin güreşçilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. YTT-26 ve ORTO-15 testi sonuçlarının ise benzer olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine and compare the nutritional status, body composition, eating disorder and bone mineral density measurements of apprentice jockeys and wrestlers in similar age groups. Materials and Methods: A total of 53 athletes, including 31 apprentice jockeys and 22 wrestlers, participated in this study. Bone mineral density measurements of the athletes participating in the study were determined by DEXA, 7-day food and fluid consumption of the athletes were recorded, body composition measurements were made, and they were provided to fill the EAT-26 and ORTHO-15 tests. While evaluating all of the athletes in the study, a total of 7 apprentice jockeys and 5 wrestlers whose weight values were between the 25th and 75th percentile were also evaluated. Results: In the total evaluation, the fat percentage and BMI (kg/m2) averages of the wrestlers were higher (p0.05), and the BMD values of the wrestlers were found to be higher (p=0.007). When all the athletes were evaluated, it was determined that the energy (kcal/kg), CHO (g/kg) and water (ml/kg) consumption of the apprentice jockeys were higher. EAT-26 and ORTHO-15 test results were found to be similar.