Bireysel kulübelerde barındırılan Holştayn buzağıların büyüme ve yaşama gücüne; doğum ağırlığı, cinsiyet ve doğum mevsiminin etkileri
The Effects of birth weight, sex and calving seasons on growth and livability of Holştein calves housed in individual huts
  1. Tez No: 80046
  2. Yazar: H. ERBAY BARDAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ARPACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
68 ÖZET Bireysel Kulübelerde Barındırılan Holştayn Buzağıların Büyüme ve Yaşama Gücüne; Doğum Ağırlığı, Cinsiyet ve Doğum Mevsiminin Etkileri Bu çalışmada, Aydın İli'nde, doğumdan iki aylık yaşa kadar olan dönemde bireysel buzağı kulübelerinde barındırılan buzağıların yaşama gücü ve büyüme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen yaşama gücü ve büyüme özellikleri üzerine buzağıların doğum ağırlığı, cinsiyeti, doğum mevsimi ve ana yaşının etkileri incelenmiştir. Aydm İli'nde bulunan özel bir süt sığıcılığı işletmesinde yürütülen çalışmada, Mart 1996-Şubat 1997 tarihleri arasında doğan 139 baş buzağı materyal olarak kullanılmıştır. Buzağıların doğum ağırlıkları ile on beşer gün arayla canlı ağırlık, cidago yüksekliği, göğüs çevresi, beden uzunluğu ve ön incik çevresi değerleri belirlenmiştir. Araştırma süresince buzağı kulübelerinin iç ve dış sıcaklık değerleri ile bağıl nem oranlan da saptanmıştır. Erkek buzağıların 15., 30. ve 60. gün yaşlardaki yaşama gücü oranlan sırasıyla %91,3, %88,4 ve %86,9, dişi buzağıların yaşama gücü ise aynı sırayla %90, %85,7 ve %84,3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY The Effects of Birth Weight, Sex and Calving Season on Growth and Livability of Holstein Calves Housed in Individual Huts. In this study, it's aimed that to determine the growth and livability characteristics of Holstein calves that ages ranged from birth to two mounths which housed in individual huts in Aydın Province. Effects of birth weigth, sex, calving season and age of dam to growth and livability characteristics that revealed from the study were investigated. The material of this study consists of 139 calves that was born between March 1996 and February 1997 in a private dairy enterprise in Aydm province. Chest girth, height at withers, body length and circumference of cannon bone were measured and analysed forthnightly beginning from the birth. Inner and outer temperature degrees and outer relative humidity ratios were determined during the study. Survival rates for male and female calves during 15th, 30th and 60th days period were 91,3, 88,4 and 86,9; 90,0, 85,7 and 84,3% respectively. According to birth weights of calves, namely heavy (39,1-45,0 kg) and light (27,0-33,0 kg), survival rates were 98,0 and 67,0% respectively. The average birth weight for all calves was determined 37,24 ± 0,38 kg (40,20 ± 0,35 for males and 34,33 ± 0,46 kg for females). Average body weight for the first and second mounths for male calves were 48,29 ± 0,47 and 62,26 ± 0,85 kg; 45,70 ± 0,65 and 61,22 ± 1,03 kg for females. Average height at withers of calves were 75,87 ± 0,37 and 80,97 ± 0,41 cm for males and 75,22 ± 0,33 and 80,10 ± 0,41 cm for females in the first and second mounts period respectively. Average height at withers of female calves for third and sixth mounts period were 85,47 ± 0,44 and 104,58 ± 0,65 cm respectively. Average chest girth for the first and second mounts period were 81,80 ± 1,25 and 90,42 ± 1,39 cm for males; 80,17 ± 0,53 and 88,59 ± 0,50 cm for females respectively. Chest girth averages for third and sixth mounts period were 97,42 ± 0,50 and 120,83 ± 0,43 cm for females respectively. Body length of calves during the first and second mounts period were found 72,82 ± 0,40 and 81,90 ± 0,49 cm for males; 74,91 ± 0,41 and 80,68 ± 0,50 cm for females respectively. Body length averages for third and sixth mounts period were 87,34 ± 0,62 and 109,40 ± 0,71 cm for females respectively. Average circumference of front shin-bone for the first and the second mounths of age for male calves were 11,36 ± 0,06 cm and 11,91 ± 0,06 cm; for female calves were 10,83 ± 0,07 cm and 11,37 ± 0,07 cm respectively. These values for third and sixth mounths period for female calves were 11,97 ± 0,06 cm and 13,79 ± 0,08 cm respectively.