Investor overconfidence: An emerging market analysis
Yatırımcı aşırı özgüveni: Gelişmekte olan bir piyasa analizi
- Tez No: 800533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Finans teorisinde yatırımcıların hareketlerinin mantıklı, geitirilerini maksimize eden ve riskten kaçınan yatırımcılar olduğunu varsaymıştır. Ancak rasyonel yatırımcıların yönettiği varsayılan piyasada açıklanmaya ihtiyaç duyan aşırı işlem hacmi veya aşırı dalgalanmalar gibi anomalilikter de gözlemlenmektedir. Davranışsal finans teorileri yatırımcıların aşırı özgüven hareketini bu anomalilikleri açıklayıcı dikkate değer bir özellik olarak belirtmiştir. Aşırı özgüvenli yatırımcılar edindiklerini olumlu getirileri piyasadaki duyurulardan veya şanslarına nazaran kendi becerilerine ve bilgilerine atfetmeye meyillidirler. Teorik ve empirik çalışmalara göre bu aşırı özgüvenli yatırımcılar piyasaları önemli ölçüde etkilemektedirler. Bu çalışma Türkiye'deki, gerek bireysel veya kurumsal yatırımcıların artış ve düşüş gösteren piyaasalarda hisse seçimlerinde nasıl tercihlere yöneldiklerini ve yatırımlarının sonuçlarını panel ve regresyon analizleri yoluyla inceleyip bu bulguları literaturdeki aşırı özgüven hipotezlerine göre yorumlamaktadır. Bulgulara göre yükseliş piyasalarında yatırımcıların bireysel mülkiyet seviyeleri ve daha yüksek dalgalanmaya, piyasa değerine kıyasla defter değeri daha yüksek olan hisseler arasında bir ilişki tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, düşüş piyasalarında bu ilişkinin daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bireysel yatırımcılar geçmişte negatif getiri getiren hisseleri tekrar satın almaya, geçmişte pozitif getiri sağlayan hisseleri de satmaya meyilli oldukları bulunmuştur. Kurumsal yatırımcılarsa düşüş veya yükseliş piyasalarında daha düşük riskli ve piyasa değerine kıyasla defter değeri daha az olan hisseleri tercih etmektedirler. Sonuç olarak, bireysel ve kurumsal yatırımcılar değişik piyasa koşullarında farklı hisse tercihler yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In finance theory, the investors are assumed to behave rationally, optimize their returns and risk-averse. Yet, there are anomalies in the market such as excess trading volume or excess volatility that need to explained whereas investors are assumed to be rational. The theories in the behavioral finance suggest that overconfidence is a notable bias that can be used to explain the anomalies in the market. The overconfident investors are more inclined to attribute their success to their abilities and knowledge rather than luck or the announcements in the market. This thesis examines the investors, whether individual or institutional, preferences of the stock characteristics and the outcome of their investments under bull and bear periods by using panel and regression analysis and interpret these findings according to the literature on the overconfidence hypothesis. The findings suggest that there is a relationship between the individual ownership level and the stocks with higher volatility and book-to-market values during the bull period. Besides, this relationship is even stronger during the bear period. Moreover, the individual investors are more likely to buy past loser and sell winner stocks. The results show that the institutional investors prefer stocks with low volatility and book-to-market during both of the bull and bear periods.