Endometrial poliplerin adamts düzeyleri ile ilişkisi
Association of endometrial polyps with adamts levels
  1. Tez No: 950961
  2. Yazar: AYŞENUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ SEMA TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji polikliniğine başvuran, histeroskopik ve histopatolojik olarak endometrial polip tanısı almış hastalarda serum ADAMTS markerlarını çalışarak kontrol grubuyla ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Bilim dalı tarafından tek merkezli olarak yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Jinekoloji polikliniğinden takipli, çalışmaya katılmayı onaylayan toplam 65 hasta ve 71 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Ek endometrial patolojisi olan hastalar, meme kanseri tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Muayene sonrası endometrial polip tanısı konulan hastalara histeroskopik polipektomi yapıldı. Materyallerin histopatolojisinde endometrial polip oldukları doğrulandıktan sonra çalışmayan dahil edildi. Kontrol grubu için, Jinekoloji polikliniğine başvuran muayene ve değerlendirmesinde herhangi bir jinekolojik patoloji saptanmayan hastalar seçildi. Hasta ve kontrol grubundan venöz kan örnekleri alındı. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı'nda, ticari ELISA kitleri ile, kit içerisinde yer alan talimatlara uyularak ADAMTS 1, ADAMTS 5, ADAMTS 8, ADAMTS 9 ve ADAMTS 12 çalışıldı. Bulgular: Hasta grubundaki serum ADAMTS 5 düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük düzeyde olduğu bulundu, hasta grubundaki serum ADAMTS 8 düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu bulundu. ADAMTS 1, ADAMTS 9, ADAMTS 12 düzeyleriyle kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Sonuç: ADAMTS protein ailesinin bazı üyelerinin hem benign hem de malign hastalıkların gelişiminde rol oynadığı çeşitli çalışmalarda ortaya konmuştur. Ayrıca inflamasyon, hücre adezyonu, sinyal iletimi ve anjiyogenez gibi birçok fizyolojik süreçte rol alır. Anti-anjiojenik etkileriyle bilinen ADAMTS 5 ile anjiojenik ve anti-anjiojenik özellikleri olan ADAMTS 8'in endometrial polipli hastalarla ilgili edindiğimiz sonuçlar, ileriki çalışmalarla desteklenerek endometrial poliplerin patogenezine ışık tutacaktır. Tedavi ve nüksünü önlemede geliştirilecek tedavilerin önünü açağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between serum ADAMTS markers and the presence of endometrial polyps by comparing patients diagnosed with endometrial polyps through hysteroscopic and histopathological evaluation at the Gynecology Outpatient Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, with a control group. Material and Methods: This single-center study was conducted by the Division of Gynecology, Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University. A total of 65 patients who were under follow-up at the Gynecology Outpatient Clinic and agreed to participate, along with 71 healthy controls, were included in the study. Patients with additional endometrial pathologies or a diagnosis of breast cancer were excluded. Patients diagnosed with endometrial polyps following gynecological examination underwent hysteroscopic polypectomy. Only those whose histopathological evaluation confirmed the diagnosis of endometrial polyp were included in the study. The control group consisted of individuals who presented to the Gynecology Outpatient Clinic and were found to have no gynecological pathology upon clinical and radiological assessment. Venous blood samples were collected from both the patient and control groups. Serum levels of ADAMTS 1, ADAMTS 5, ADAMTS 8, ADAMTS 9, and ADAMTS 12 were measured using commercial ELISA kits at the Department of Medical Biochemistry, Istanbul Faculty of Medicine, in accordance with the instructions provided by the manufacturer. Results: Serum ADAMTS 5 levels were found to be significantly lower in the patient group compared to the control group, whereas serum ADAMTS 8 levels were significantly higher in the patient group. No statistically significant differences were observed between the patient and control groups regarding the serum levels of ADAMTS 1, ADAMTS 9, and ADAMTS 12. Conclusion: Several members of the ADAMTS protein family have been implicated in the pathogenesis of both benign and malignant conditions. Moreover, they participate in key physiological processes, including inflammation, cell adhesion, signal transduction, and angiogenesis. In our study, findings related to ADAMTS 5, which possesses anti-angiogenic properties, and ADAMTS 8, which exhibits both pro- and anti-angiogenic effects, in patients with endometrial polyps suggest a potential involvement of these proteins in the pathogenesis of endometrial polyps. These preliminary observations, if validated by further research, may contribute to a better understanding of disease mechanisms and facilitate the development of novel therapeutic strategies aimed at treatment and prevention of recurrence.