Kahramanmaraş ili yabancı otlar üzerindeki Curculionoidea (Coleoptera) türleri ve doğal düşmanlarının belirlenmesi
Determination of Curculionoidea (Coleoptera) species and natural enemies on weeds in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 800729
  2. Yazar: ZEHRA SENA GÖZÜBENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kahramanmaraş ilinde 2021-2022 yılları arasında yapılan bu çalışmada Curculionoidea üst familyasının Curculionidae ve Apionidae familyalarına bağlı Lixine, Hyperinae, Curculioninae, Barinidae, Ceutorhynchinae, Entiminae, Apioninae alt familyalarına bağlı 13 cins ve bu cinslere ait 29 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Larinus cinerascens Capiomont, 1874 Türkiye faunası için yeni kayıttır. Lixus Fabricus, 1801, Larinus Dejean, 1821, Hypera Germar, 1817, Rhinusa Stephens, 1829, Smicronyx Schoenherr, 1843, Aulacobaris Desbrochers, 1892, Baris Germar, 1817, Ceutorrhynchus Germar, 1824, Glocianus Reitter, 1916, Rhopalapion Schilsky, 1906 olmak üzere 10 cinse bağlı toplam 15 tür Kahramanmaraş ili için yeni kayıt niteliğindedir. Bu çalışmada elde edilen türlerden Lixus cardui Olivier, 1808, Larinus onopordi (Fabricius, 1787), Larinus turbinatus Gyllenhal, 1835, Rhinusa asellus (Gravenhorst, 1807) ve Rhinusa tetra (Fabricius, 1792) en yaygın türler olarak belirlenmiştir. Bulundukları konukçu bitki sayıları bakımından en zengin türler sırasıyla 3 konukçu bitki ile Bangasternus orientalis Capioment, 1873, 2 konukçu bitki ile Larinus turbinatus Gyllenhal, 1835, Lixus vilis (Rossi, 1790), Rhinusa asellus (Gravenhorst, 1807) ve Rhinusa bipustulata (Rossi, 1792)'dır. Çalışmada Curculionoidea üst familyasına bağlı türlerin parazitoitleri olarak Hymenoptera takımı Eupelmidae, Eulophidae ve Pteromalidae familyalarına bağlı 5 cins ve bu cinslere ait 5 tür ve bunların yanısıra 1 tür cins düzeyinde tespit edilmiştir. Bu türler: Norbanus cerasiops (Massi, 1922), Eupelmus urozonus Dalman, 1820, Entedon thomsonianus Erdös, 1944, Entodon mecini (Dalman, 1820), Calosota aestivalis (Curtis, 1836) ve Tetrastichus sp.'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Kahramanmaras province between the years 2021-2022. Thirteen genera related to Curculionidae and Apionidae families of the Curculionoidea superfamily, Lixine, Hyperinae, Curculioninae, Barinidae, Ceutorhynchinae, Entiminae, Apioninae subfamilies and 29 species related to these genera were collected and identified in weeds. Larinus cinerascens Capiomont, 1874 species is a new record for the fauna of Turkey. Lixus Fabricus, 1801, Larinus Dejean, 1821, Hypera Germar, 1817, Rhinusa Stephens, 1829, Smicronyx Schoenherr, 1843, Aulacobaris Desbrochers, 1892, Baris Germar, 1817, Ceutorrhynchus Germar, 1824, Glocianus Reitter, 1916, Rhopalapion Schilsky, 1906 a total of 15 species related to 10 genera are new registrations for Kahramanmaras province. Among the species obtained in this study, Lixus cardui Olivier, 1808, Larinus onopordi (Fabricius, 1787), Larinus turbinatus Gyllenhal, 1835, Rhinusa asellus (Gravenhorst, 1807) and Rhinusa tetra (Fabricius, 1792) were determined as the most common species. The richest insect species in terms of number of host plant species are Bangasternus orientalis Capioment, 1873, Larinus turbinatus Gyllenhal, 1835, Lixus vilis (Rossi, 1790), Rhinusa asellus (Gravenhorst, 1807) and Rhinusa bipustulata (Rossi, 1792). In the study, 5 genera belonging to Eupelmidae, Eulophidae and Pteromalidae families belonging to Hymenoptera order and parasitoids of species belonging to Curculionoidea superfamily and 1 species at genus level were determined as parasitoids of 5 species in these genera. These species are Norbanus cerasiops (Massi, 1922), Eupelmus urozonus Dalman, 1820, Entedon thomsonianus Erdös, 1944 and Tetrastichus sp.