32. gebelik haftası ve 1500 gr altında doğan prematüre bebeklerde mortalite ve morbidite tahmininde kullanılan parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of parameters used in predicting mortality and morbidity in premature babies born under 32nd week of gestation and 1500 gr
  1. Tez No: 800734
  2. Yazar: BETÜL DEMİR AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç; Bu çalışmada CRIB II skoruna eklenen ürik asit, albümin, perfüzyon indeksi, laktat değerlerinin mortalite ve morbidite tahmin gücünü arttırmada etkisi olup olmadığını göstermek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul'u 14.03.2023 tarih ve 2023000087 başvuru numaralı onayı alınarak başlanmıştır. Retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. 1 Ocak 2018-01 Eylül 2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine whether uric acid, albumin, perfusion index, and lactate values, in addition to the CRIB II score, have any impact on improving the prediction of mortality and morbidity. Materials and Methods: The study was initiated after obtainin the approval numbered 2023000087 on 14.03.2023 from the Clinical Research Ethics Committee of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. This is a retrospective descriptive study. Between January 1, 2018 and September 1, 2022, 197 premature infants born