Farklı kalınlıklardaki hibrit CAD/CAM materyallerinin ve kullanılan ışık modunun rezin simanların mikrosertliği ve renk stabilitesi üzerine etkisi
The effect of hybrid CAD/CAM materials in different thicknesses and the light mode used on the microhardness and color stability of resin cements
- Tez No: 800795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT CEREN ÖZDUMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
FARKLI KALINLIKLARDAKİ HİBRİT CAD/CAM MATERYALLERİNİN VE KULLANILAN IŞIK MODUNUN REZİN SİMANLARIN MİKROSERTLİĞİ VE RENK STABİLİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ ÖZET Bu araştırmanın amacı farklı kalınlıklardaki iki hibrit CAD/CAM materyalinin ve kullanılan ışık modunun rezin simanların mikrosertliği ve renk stabilitesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Bu araştırmada rezin infiltre seramik (Enamic, Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) (RİS) ve kompozit rezin nanoseramik (GC Cerasmart, GC, Tokyo, Japonya) (KN) olmak üzere iki farklı hibrit CAD/CAM materyali değerlendirilmiştir. Her bir bloktan 1mm, 2 mm, 3 mm, 4 mm ve 7 mm kalınlığında kesitler alınmıştır. Dual cure konvansiyonel rezin siman (G- Cem LinkForce, GC, Tokyo, Japonya) (KRS) ve dual cure self adeziv rezin siman (G-Cem One, GC, Tokyo, Japonya) (SARS) kullanılarak 400 adet örnek hazırlanmıştır (n:400). Simanlar paslanmaz çelik kalıba (6 mm çap 1 mm yükseklik) yerleştirilmiştir. Siman üzerine yerleştirilen şeffaf bant ile simanın bloklardan izole edilerek, yapışması engellenmiştir. Siman üzerine seramik örnekler yerleştirilmiş ve LED ışık cihazı (Valo Cordless, Ultradent, South Jordan, ABD) ile polimerize edilmiştir. Işık cihazı Standard mod (40 sn) ve High Power mod (32 sn) olarak uygulanmıştır. Rezin siman örnekler hazırlandıktan 24 saat sonra (T1) ve 10.000 siklus termal yaşlandırma sonrası (T2) renk ve mikrosertlik ölçümleri yapılmıştır. Vickers mikrosertlik ölçümleri Shimadzu HMV-2 (Shimadzu Corporation, Kyoto, Japonya) cihazı kullanılarak rezin simanın hem alt hem de üst yüzeyinden 0,49 N kuvvet 15 sn süresince uygulanarak, her yüzey için üç defa ölçüm yapılmıştır ve ölçümlerin ortalaması alınmıştır. Örneklerin renk ölçümü spektrofotometre cihazında (Vita Easyshade Advance 4.0, Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya), renk parametreleri ve CIE Lab renk sistemi kullanılarak polimerizasyondan 24 saat sonra (T1) ve termal yaşlandırmadan sonra (T2) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of two hybrid CAD/CAM materials of different thicknesses and the light mode used on the microhardness and color stability of resin cements. In this study, two different hybrid CAD/CAM materials were evaluated: resin infiltrated ceramic (Enamic, Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) (RIS) and composite resin nanoceramic (GC Cerasmart, GC, Tokyo, Japan) (KN). Sections of 1mm, 2mm, 3mm, 4mm and 7mm thick were taken from each block. 400 specimens were prepared using dual cure conventional resin cement (G-Cem LinkForce, GC, Tokyo, Japan) (KRS) and dual cure self adhesive resin cement (G-Cem One, GC, Tokyo, Japan) (SARS) (n: 400). The cements were placed in a stainless steel mold (6 mm diameter 1 mm height). With the transparent tape placed on the cement, the cement was isolated from the blocks and its adhesion was prevented. Ceramic specimens were placed on the cement and polymerized with an LED light device (Valo Cordless, Ultradent, South Jordan, USA). The light device was applied as Standard mode (40 sec) and High Power mode (32 sec). Color and microhardness measurements were made 24 hours after the resin cement samples were prepared (T1) and after 10,000 cycles of thermal aging (T2). Vickers microhardness measurements were made three times for each surface by applying 0.49 N force on both the lower and upper surfaces of the resin cement for 15 seconds, and the measurements were averaged. Color measurement of the samples was performed on a spectrophotometer device (Vita Easyshade Advance 4.0, Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany), using color parameters and CIE Lab color system, 24 hours after polymerization (T1) and after thermal aging (T2).