Farklı çaplardaki gömülü boruların statik yükler altındaki davranışının incelenmesi
Investigation of behaviour of buried pipes of different diameters under static loads
- Tez No: 800812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLDİK, PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geoteknik mühendisliği zeminlerin etkileşim içinde oldukları yapıların davranışını incelemektedir. Gömülü borularda zeminle doğrudan etkileşim içinde olan ve inşaat mühendisliği uygulamaları açısından önemli yapılar arasında yer almaktadır. Özellikle dış yükler altında boru-zemin etkileşimi probleminin doğru anlaşılması oldukça önemlidir. Bu çalışmada boru-zemin-yapı etkileşimi problemi deneysel olarak araştırılmıştır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte Parçacık Görüntülü Hız Ölçüm (PGHÖ) yöntemi geoteknik mühendisliğinde karşılaşılan problemlerin araştırılmasında önemli bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez kapsamında yapılan model deneylerde, zemindeki göçme mekanizmalarını belirlemek için PGHÖ yöntemi kullanılmıştır. Model deney çalışmalarında, farklı boru çapları, farklı zemin sıkılıkları ve borunun zeminin içerisindeki farklı gömülme derinlikleri gibi birçok değişkenin göçme mekanizmasına etkisi araştırılmıştır. Model deneylerden yük-deplasman eğrileri elde edilmiş olup, aynı zamanda borunun üzerine yerleştirilmiş olan gerinim ölçerler yardımıyla borudaki gerilmeler ölçülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde boru çapı ve gömülme derinliğinin davranışı doğrudan etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Geotechnical engineering studies the behaviour of structures with which soils interact. It is among the structures that are in direct interaction with the soil in buried pipes and are important in terms of civil engineering applications. It is very important to understand the pipe-soil interaction problem, especially under external loads. In this study, the pipe-soil-structure interaction problem was investigated experimentally. In recent years, with the development of technology, the Particle Image Velocity Measurement (PIV) method is as an important method in investigating the problems encountered in geotechnical engineering. In the model experiments carried out within the scope of this thesis, the PIV method was used to determine the failure mechanisms in the soil. In model experiment studies, the effects of many variables such as different pipe diameters, soil densities and different burial depths of the pipe on the failure mechanism were investigated. The load-displacement curves were obtained from the model experiments, and the stresses on the pipe were also measured with the help of strain gauges placed on the pipe. When the results were examined, it was seen that the pipe diameter and burial depth directly affected the behaviour.