Farklı bağlayıcılarla üretilen kenevir tuğlaların mekanik ve ısıl özellikleri
Mechanical and thermal properties of hemp bricks manufactured with different binders
  1. Tez No: 800846
  2. Yazar: EDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUŞA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde geleneksel yapı malzemelerine alternatif ürünler elde edilmektedir. Yapı sektöründe hem ekonomik hem de daha kaliteli malzeme arayışının yanı sıra sürdürülebilir ve çevreci ürün kullanımına ilgi her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında endüstriyel kenevir bitkisinin biyokütlesinin farklı bölümlerinden elde edilen malzemeler kullanılarak, yapı sektörüne yönelik doğal ve yenilikçi bir ürün olan ve farklı bağlayıcı malzemelerle üretilen kenevir tuğlalar araştırılmıştır. Araştırma kapsamında deneysel bir çalışma yürütülmüş ve farklı bağlayıcılar kullanılarak üretilen kenevir tuğlaların mekanik ve ısıl özellikleri incelenmiştir. Bağlayıcı karışımlarının belirlenmesi için harçlar üretilmiş ve üretilen harçlar üzerinde yayılma, birim hacim ağırlık, basınç dayanımı ve eğilme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Bu aşamadan sonra bağlayıcı malzeme olarak kireç, hidrolik kireç, yüksek fırın cürufu ve uçucu kül kullanılmasıyla kenevir tuğla üretimleri yapılmıştır. Ayrıca, karışımlarda kenevir biyokütlesinin kök, gövde ve uç kısımlarından elde edilen farklı uzunluklarda kenevir kıtıklarının kenevir tuğla özellikleri üzerine etkileri de incelenmiştir. Deneysel çalışmalarla, mekanik özelikler üzerinde bağlayıcı türünün, kenevir kıtığı uzunluğunun ve kullanılan kenevir kısmının etkileri gözlenirken, ısıl özelikler üzerinde ise bağlayıcı türünün belirgin bir etkisi gözlenmemiştir. Çalışma sonucunda, kireç dışında diğer bağlayıcı malzemeler ve daha uzun kenevir kıtıklarının kullanılmasıyla hem mekanik özelikleri yüksek hem de ısıl özelikleri daha iyi kenevir tuğlalar elde edilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, thanks to developing technologies, alternative products to traditional building materials are obtained. In addition to the search for economical and higher quality materials in the construction sector, the interest in the use of sustainable and environmental products is increasing day by day. Within the scope of this thesis, hemp bricks, which are a natural and innovative product for the construction sector and produced with different binding materials, were investigated by using materials obtained from different parts of the biomass of the industrial hemp plant. An experimental study was carried out and the mechanical and thermal properties of hemp bricks produced using different binders were examined within the scope of the research. In order to determine the binder mixtures, mortars were produced and mini-slump, unit weight, compressive strength and flexural strength tests were carried out on the produced mortars. After this stage, hemp bricks were produced by using lime, hydraulic lime, blast furnace slag and fly ash as binding material. In addition, the effects of different lengths of hemp hurds obtained from roots, stems and tips of hemp biomass in mixtures on hemp brick properties were also investigated. While the effects of binder type, hemp tow length and hemp part used on mechanical properties were observed in experimental studies, no significant effect of binder type was observed on thermal properties. As a result of the study, it has been revealed that hemp bricks with high mechanical properties and better thermal properties can be obtained by using other binding materials than lime and longer hemp hurds.