Instagram çekilişlerinde kazanma veya kazanamama durumunun ağızdan ağıza pazarlama, markaya yönelik güven, markayı takipte kalma ve satın alma niyeti üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of winning or not winning Instagram sweepstakes on consumers' word-of-mouth marketing, brand trust, intention to follow the brand and purchase intention
  1. Tez No: 801019
  2. Yazar: MUSTAFA HALİL TEREKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SIĞIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde sosyal medya platformlarının kullanımının artmasıyla, buplatformlar potansiyel tüketici elde etmeyi amaçlayan işletmeler için ilgiodağı haline gelmiştir. Bu işletmeler tüketicilerde ilgi uyandırmak amacıylasosyal medya platformlarında, özellikle Instagram uygulamasında, çekilişleryapmakta ve hediyeler vermektedir. Bu tez çalışmasında Instagramuygulamasında işletmelerin yaptığı çekilişler sonucu katılımcıların çekilişikazanma veya kazanamama durumlarında markaya yönelik ağızdan ağızapazarlama, markayı takipte kalmayı niyeti, markaya yönelik güveni vemarkaya yönelik satın alma niyeti davranışları yansıtılmaya çalışılmaktadır.Buna istinaden bu davranışların, Instagram uygulamasında çekilişi yapanmarkanın bilinirlik düzeylerine göre etkilerinin incelenerek literatüre katkısağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media platforms became the focus of interest forenterprises that aim to obtain potential consumers with the rise of using socialmedia. These enterprises are conducting sweepstakes and giving gifts for thepurpose of inspiring interest of the consumers especially on Instagram. In thisstudy, as a result of the sweepstakes that enterprises conducted on Instagram,consumers behavior who are in the state of winning or not winning thesweepstakes word of mouth marketing towards to brand, following intentiontowards to brand, trust in brand and purchase intention towards to brand aretried to reflect. In this regard, it is expected to contribute to the literature byexamining these behaviors' effects according to levels of brand familiaritythat are conducting sweepstakes on Instagram.