Sürdürülebilirlik raporlarında öncelikli konuların analizi: BİST sürdürülebilirlik endeksi örneği
Analysis of material issues in sustainability reports: BIST sustainability index application
  1. Tez No: 801020
  2. Yazar: VEYSEL TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, işletmelerin yayınladıkları sürdürülebilirlik raporlarındaki öncelikli konuların Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma amaçları perspektifinden incelenmesidir. Bu kapsamda çalışmanın örneklemini Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde 2018-2021 yılları arasında kesintisiz faaliyet gösteren 37 işletme oluşturmaktadır. Öncelikli konuların sürdürülebilir kalkınma boyutları çerçevesinde değerlendirilmesi ve işletmelerin öncelikli konularını belirleme süreçlerinin tespit edilmesi amacıyla 143 sürdürülebilirlik raporuna içerik analizi uygulanmıştır. İçerik analizi sonucunda 2500 öncelikli konu belirlenmiş ve sektörel bulgulara yer verilmiştir. Öncelikli konular, sürdürülebilirliğin sosyal, çevresel ve ekonomik alt boyutlarına göre kategorize edilmiştir. Buna ek olarak, öncelikli konuların sunumu, sayısı ve değişimi ana hatlarıyla ele alınmıştır. Sektöre özgü dinamiklerin öncelikli konular üzerinde önemli etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the material issues in the sustainability reports published by firms from the perspective of United Nations sustainable development goals. The sample of the study consists of 37 firms operating between the years 2018-2021 in the Borsa Istanbul Sustainability Index. In order to evaluate the material issues within the framework of sustainable development dimensions and to determine the processes of determining the material issues of the firms content analysis was applied to 143 sustainability reports. As a result of the content analysis, 2500 material issues were determined and sectoral findings were included. Material issues are categorized according to the social, environmental and economic sub-dimensions of sustainability. In addition, the presentation, number and change of material issues were outlined. It has been concluded that sector-specific dynamics have a significant impact on material issues.