Girişimcilik niyeti ile girişimcilik davranışı arasındaki ilişki:İçsel kontrol odağı ve sosyal desteğin düzenleyici etkileri
The relationship between entrepreneurial intention and entrepreneurial behavior: The moderating effects of internal locus of control and social support
- Tez No: 1003893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde girişimcilik niyeti ile girişimcilik davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide sosyal destek ile içsel kontrol odağının düzenleyici rolünü analiz etmektir. Girişimcilik literatüründe sıkça vurgulanan“niyet-davranış boşluğu”probleminden yola çıkan çalışma, niyetlerin eyleme dönüşme sürecini etkileyen bağlamsal ve psikolojik faktörleri bütüncül bir modelde ele almaktadır. Araştırmanın nicel verileri, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler ile İşletme fakültelerinde öğrenim gören 430 öğrenciden anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde korelasyon, regresyon ve düzenleyici etki analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, girişimcilik niyetinin girişimcilik davranışını pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Bununla birlikte hem sosyal desteğin hem de içsel kontrol odağının, niyet-davranış ilişkisi üzerinde anlamlı bir düzenleyici etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bulgular, yüksek sosyal desteğe veya yüksek içsel kontrol odağına sahip öğrencilerin, girişimcilik niyetlerini davranışa dönüştürme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, niyet-davranış boşluğunun anlaşılmasında sosyal ve psikolojik kaynakların kritik önem taşıdığını göstermekte ve Türkiye bağlamında girişimcilik literatürüne ampirik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between entrepreneurial intention and entrepreneurial behaviour in university students and to analyse the regulatory role of social support and internal locus of control in this relationship. Starting from the 'intention-behaviour gap' problem, which is frequently emphasised in the entrepreneurship literature, the study addresses the contextual and psychological factors affecting the process of turning intentions into actions in a holistic model. The quantitative data of the study were collected from 430 students studying at the faculties of Economics and Administrative Sciences and Business Administration of a university by questionnaire method. Correlation, regression and moderation analyses were used to analyse the data. Research findings showed that entrepreneurial intention positively and significantly influenced entrepreneurial behaviour. However, both social support and internal locus of control were found to have a significant moderating effect on the intention-behaviour relationship. The findings suggest that students with high social support or high internal locus of control are more likely to transform their entrepreneurial intentions into behaviour. These results show that social and psychological resources are critical in understanding the intention-behaviour gap and provide empirical evidence to the entrepreneurship literature in the Turkish context.