Examining the relationship between systems thinking and environmental perception
Sistem düşüncesi ve çevre algısı arasındaki ilişkinin sorgulanması
- Tez No: 801167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında bireylerin sosyal medya kullanımının ve sistemsel düşünme beceri düzeyinin çevresel algı düzeylerine etkisi araştırılmıĢtır. Bunun için önce araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formuyla bireylerin sosyal medya kullanımlarıyla ilgili veriler toplanmasının ardından Mürşet Çakmak (2020) tarafından geliştirilen Çevresel Algı Ölçeği ve Dolansky, M. vd. (2010) tarafından geliştirilen Duygu Nazime Harmancı tarafından Türkçeye uyarlanan (2020)“Sistemsel Düşünme Ölçeği”yüz yüze ya da dijital olarak uygulanmıştır. Kullanılan sistemsel düşünme ölçeğinin güvenilirlik katsayısı 0.7‟den yüksek çıkmıştır (.926). Araştırmada kullanılan çevresel algı ölçeğinin güvenilirlik katsayısı da 0.7‟den yüksek çıkmıştır (.979). Araştırmanının örneklemini, Türkiye' farklı şehirlerinde ikamet eden, farklı eğitim düzeylerinde ve yaşlarında olan, 17 yağ üstü sosyal medya kullanan 315 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın değişkenleriyle ilgili toplanan verilere Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. SPSS programıyla yapılan analiz sonucunda, çalışmaya katılan bireylerin çevresel algı düzeyleri ve sistemsel düşünme düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif korelasyon (.46) olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada yer alan bireylerin sistemsel düşünme düzeyleri ve sosyal medya kullanımı arasında da düşük düzeyde pozitif korelasyon (.19) ilişkisi saptanmıştır. Çevre algısı ve sosyal medya kullanımı arasında da düşük düzeyde pozitif korelasyon ilişkisi (.16) bulgulanmıştır. Özetle, çevresel algı ile sistemsel düşünme düzeyleri arasında, çevresel algı ile sosyal medya kullanım düzeyi arasında ve sistemsel düşünme ile sosyal medya kullanım düzeyi arasında pozitif yönlü bir korelasyon ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarından hareketle çevresel algının geliştirilmesi için sistem düşüncesinin eğitim müfredatında kazanımlarıyla beraber yer alması gerektiğini ve sosyal medya platformlarının çevresel algı bağlamında sistemsel düşünme ilkeleriyle yapılandırılabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between individuals‟ systems thinking skills and their environmental perception was researched. In addition, how individuals‟ social media usage levels differ for both individuals‟ systems thinking skills and environmental perception is analyzed. Therefore, firstly, the data about the social media usage of individuals were collected using the personal information form created by the researcher. Then, the Environmental Perception Scale developed by Mürşet Çakmak (2020) and the Systems Thinking Perception Scale developed by Dolansky et al. (2010) and adapted to Turkish by Harmancı (2019) were implemented face-to-face or digitally. The reliability coefficient of the scale of systems thinking scale used in this study was higher than 0.7 (.926). The reliability of the coefficient of the environmental perception scale used in this study was higher than 0.7 (.979). The sample of the research consists of 315 individuals residing in Istanbul, over the age of 17, using social media. Pearson correlation test was applied to the data collected about the variables of the study. As a result of the analysis realized with the SPSS program, a medium level of positive correlation was found between the systems thinking perception and the environmental perception (.46). Besides a low level of positive correlation was found between the individuals' systems thinking levels and the use of social media. A low level of positive correlation was also found between the environmental perception and the use of social media (.16). To sum up, it has been determined that there is a positive correlation between individuals' social media usage times and their perceptions of systems thinking and environmental perceptions. It has been determined that there is a positive correlation between environmental perception and system thinking, environmental perception and social media usage level, and system thinking and social media usage level. Based on the results of the study, it could be said that systems thinking should be included in the education curriculum together with its outcomes in order to improve environmental perception, and social media platforms can be restructured with the principles of systems thinking in the context of environmental perception.