Buğday nişastası ve lifsel maddelerden biyobozunur kompozit tabak üretimi
Production of biodegradable composite plates from wheat starch and fiber materials
  1. Tez No: 801233
  2. Yazar: SEBAHİR ÜLPKİ KÖSELERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURHAN GÜCÜŞ, PROF. DR. MUSTAFA KEMAL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Food Engineering, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamda, buğday nişastası (glioksal ile çapraz bağlanmış) ve bazı yardımcı maddeler (ticari selüloz, karboksimetil selüloz, linter lifi, kenevir lifi), çeşitli oranlarda (%5, %7, %10) eklenerek yoğunluğu ve su emme miktarı oldukça minumum, mekanik direnci maksimum yükseklikte biyobozunur kompozit tabakların oluşturulması amaçlanmıştır.Bu araştırmada öncelikle , en ideal yardımcı madde kaynağını ve en uygun oran belirlenmeye çalışılmıştır. Nişastanın çökmesini engellemek için nişastanın % 0,5'i kadar guar gum ilave edilip karışım hazırlanmıştır. Hazırlanan bu karışımlar, çeşitli süre ve sıcaklıklarda pişirilip çalışma sonucuna göre pişirme süresi ve sıcaklığı belirlenmiştir. Elde edilen bu köpük tabakların su emme miktarı ölçülmüş, yoğunluk, denge nem içeriği, kalınlık ve mekanik özellikleri bükme testi yuygulanarak belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, yeterince köpük yapı oluşturduğu gözlemlenen tabakların mekanik özelliklerinin aynı olduğu ancak çapraz bağlı buğday nişastasından üretilen köpük tabağın %7 kenevir lifi yoğunluğunun (0,09 g/cm3) ve %7 karboksimetil selülozun su emme miktarının (%10,27) diğer tabaklara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda ise en uygun özellikler içeren köpük tabaklar, buğday nişastasının, %7 L ve %7 CMC, ilave edilerek elde edilen tabaklar olduğu ve gıda sektöründe katı gıdalarda kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was targeted at producing those who have low-density and water absorption capacity wheat starch and various fibers (commercial cellulose, Carboxymethyl cellulose, linter fiber, cannabis fiber) with cross bonded of glyoxal bond, also used several fractions of the fiber (%5, %7, %10). In the first step of this study, the best fiber source and fiber ratio were determined. To cancel the precipitation of starch, guar gum is added to the suspension with %0,5 (m/m) of starch. Cooking time and temperature were determined by a preliminary test. Water absorption amounts, density, equilibrium humidity content, thickness, and some mechanical characteristics with twist test of produced plates were determined. As a result, it was determined that plates that could build enough foam structure had approximately the same mechanical characteristics. But, wheat-based plates that have a %7 cannabis fiber density (0,09 g/cm3) and %7 carboxymethyl cellulose water absorption amount (%10.27) were less than other plates. For the conclusion of this thesis study, the plate that had the best features was produced with wheat-fiber starch which has %7 linter fiber and %7 carboxymethyl cellulose. These plates obtained could be used for food service and packaging.