Retorikleşen muhafazakârlık kavramının geleneksel farklılık algısı: İngiltere ve Türkiye örneği
The traditional perception of difference of the rhetorical concept of conservatism: The case of England and Turkey
  1. Tez No: 801343
  2. Yazar: NURTEN ECE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLI KELKİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Muhafazakârlık kavramı, en temel anlamda gelenek düşüncesiyle bir araya gelmektedir. Geçmişten süregelen değerleri korumakta; aile, kültür, tecrübe ve gelenek gibi kavramları merkezinde barındırmaktadır. Muhafazakâr görüş birçok olgu etrafında şekillenmiş ve türlere ayrılmıştır. Fransız Devrimi, muhafazakârlığın yeni bir boyut ve ideolojik bir anlam kazanmasında en önemli olayların başında gelmektedir. Muhafazakârlık, bağımlı bir ideolojidir. Muhafazakârlığın kavramsal boyutta direkt ve salt dinsel algılanış retoriğinin yüzeyselliği söz konusudur. Farklı medeniyetlerde muhafazakâr algı kendi içindeki toplumsal ve siyasal olayların hafızasını taşır. Bu kültürel hafıza siyasal geleneği oluşturan, her birinin sosyo-kültürel durumuna bağlı farklı etkiler yarattığı bir kültür ortaya koyar. İngiliz muhafazakârlığında siyasal muhafazakârlıktan söz edilebilirken; Türk muhafazakârlığında kültürel muhafazakârlık söz konusudur. İngiliz muhafazakârlığı direkt olarak Aydınlanma, Rönesans ve Sanayi Devrimi'ne ev sahipliği yaptığı için dini alanda keskin ayrılıklar olmuştur. Türk muhafazakârlığı ise, Cumhuriyet dönemi sonrası tepkisel bir anlam kazanmıştır. Bu açıdan farklılık gösterir.
Özet (Çeviri)
The concept of conservatism comes together with the idea of tradition in the most basic sense. It protects the values that continue from the past; embodies concepts such as family, culture, experience and tradition at its center. The conservative opinion has been shaped around many events and it is divided into types. The French Revolution is one of the most important events for conservatism to gain a new dimension and an ideological meaning. Conservatism is a dependent ideology. In the conceptual dimension, the discourse of the perception of direct and purely Islamic conservatism is superficial. In different civilizations, conservative perception carries its own memory of social and political events. This cultural memory reveals a culture that constitutes a political tradition, in which each of them creates different effects depending on their socio-cultural status. Since British conservatism directly hosted the Enlightenment, Renaissance and Industrial Revolution, there were sharp divisions in the religious sphere. Turkish conservatism, on the other hand, gained a reactive meaning after the Republican period. It differs in this respect.