Türkiye'de teknoloji destekli fen öğretimi konulu çalışmaların betimsel içerik analizi
Descriptive content analysis of technology supported science teaching studies in Turkey
- Tez No: 801467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı 2012- 2022 (Haziran) tarihleri arasında Türkiye'de yapılmış teknoloji destekli fen öğretimi ile ilgili tez ve makale çalışmalarını üniversitelere, yıllara, enstitülere, türlerine, temalarına, araştırma yöntemlerine, veri toplama araçlarına, örneklem türlerine, örneklem büyüklüklerine, veri analiz yöntemlerine ve kullanılan teknoloji desteklerine göre incelemektir. Araştırmada YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanından erişilen lisansüstü tezler ve DergiPark ile Google Akademik 'ten erişilen makaleler analiz edilmiştir. Çalışmada amaçlı örnekleme yapılmıştır. 133 tez ile 56 makale araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi, veri analizinde ise betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Veriler tez sınıflama formu aracılığı ile elde edilmiş, verilerin frekans ve yüzde değerleri çizelgeler halinde sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre tezlerde en çok çalışmanın yapıldığı üniversite Gazi Üniversitesidir. En çok makalenin yayınlandığı dergi Kastamonu Eğitim Dergisi'dir. En çok tezin yapıldığı yıl 2019, en çok makalenin yayınlandığı yıl 2018'dir. Tezlerde en çok çalışılan konu akademik başarıdır. Makalelerde ise en fazla çalışılan konu bilgisayar destekli eğitimle öğrenmedir. Tezlerde ve makalelerde en çok kullanılan araştırma yöntemi nicel araştırma yöntemdir. Nicel araştırma yöntemi kullanılan çalışmalarda en çok yarı deneysel desen kullanılmıştır. Tezlerde en çok başarı testi ve görüşme formu, makalelerde dokümanlar, başarı testi ve görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmalarda en sık tercih edilen örneklem grupları devlet ortaokullarının 6. ve 7. sınıflarıdır. En sık kullanılan örneklem aralığı, tezlerde 51- 100 kişi, makalelerde 31- 100 kişi arasındadır. Nicel çalışmalarda en çok t-testi, nitel araştırmalarda ise içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmalarda en çok bilgisayar temelli uygulamalar, çoklu ortam uygulamaları, web destekli uygulamalar, teknoloji destekli öğrenim ortamları olduğu görülmüştür. Ulaşılan sonuçlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the thesis and article studies on technology supported science teaching made in Turkey between 2012 and 2022 (June) to universities, years, institutes, types, themes, research methods, data collection tools, sample types, sample sizes, data analysis. was to examine according to the methods and technology supports used. In the research, graduate theses accessed from the YÖK National Thesis Center database and articles accessed from DergiPark and Google Scholar were analyzed. Purposeful sampling was done in the study. 133 theses and 56 articles constituted the sample of the research. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the research, and descriptive content analysis was used in data analysis. The data were obtained through the thesis classification form, and the frequency and percentage values of the data were presented in tables. According to the research findings, Gazi University is the university where the most studies were conducted in theses. The journal in which the most articles are published is Kastamonu Education Journal. The year in which the most theses were published was 2019, and the year in which the most articles were published was 2018. The most studied topic in theses is academic success. In the articles, the most studied subject is learning with computer aided education. The most widely used research method in theses and articles is the quantitative research method. In studies using quantitative research method, quasi-experimental design was mostly used. Achievement test and interview form were mostly used in theses, documents, achievement test and interview form were used in articles. The most frequently preferred sample groups in the studies are the 6th and 7th grades of public secondary schools. The most frequently used sample range; 51-100 people in theses and 31-100 people in articles. The t-test was mostly used in quantitative studies, and content analysis was used in qualitative studies. In the studies, it was seen that the most computer-based applications, multimedia applications, web-supported applications, technology-supported learning environments. Suggestions for the results obtained were presented.