Bazı dinitro ve diamin bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu, dft hesaplamaları, moleküler doking analizi ve enzim inhibisyon çalışmaları
Synthesis, characterization, dft calculations, molecular doking analysis and enzyme inhibition studies of some dinitro and diamine compounds
  1. Tez No: 801469
  2. Yazar: ABULFAZ RZAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT YILDIKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
-Diamin ve dinitro içeren N,N-bis(4-nitrofenil)piridin-4-amin (NFP) ve N,N-bis(4-aminofenil)piridin-4-amin (AFP) bileşiklerin sentezi gerçekleştirildi Kuantum kimyasal çalışmalarda ilk olarak, Gaussian 09 programında DFT ve TD-DFT hesaplamaları için her bir molekül ChemBioDraw'da çizildi ve Chem3D programı ile SYBL2 (mol2) yöntemi ile minimize edildi. Minimize edilmiş moleküller Gaussian 09 programına verilmiş ve her yapı için DFT hesaplamaları (Geometri optimizasyonu, HOMO-LUMO, dipol moment hesaplamaları, MEPS haritaları, mulliken atomik yükleri ve NBO analizi) yapıldı. Ayrıca bu bölümde iki bileşik için ADME analizi gerçekleştirildi ve renk bölgeleri ayrı ayrı sunuldu. Son olarak moleküler doking çalışmaları iki bileşik için ayrı ayrı iki farklı enzimle (AChE, GST) gerçekleştirildi ve doking puanları ile reseptör modellemeleri sunuldu. NFP ve NFP moleküllerinin gluatyon S-transferaz ve Asetilkolinesteraz enzim aktiviteleri üzerindeki inhibisyon III etkisi araştırıldı. AChE IC50 sonuçları sırasıyla 2,47 ve 3,80, Ki değerleri ise 3,1967±1,303 ve 6,5467±1,363 olarak bulundu. GST enzimi IC50 değerleri 3.89, 4.30 olarak bulundu. Benzer şekilde Ki sonuçları sırasıyla 11.223±6.0248 ve 15.057±4.7974 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
-Synthesis of N,N-bis(4-nitrophenyl)pyridin-4-amine (NFP) and N,N-bis(4-aminophenyl)pyridin-4-amine (AFP) compounds containing diamine and dinitro was carried out. In quantum chemical studies, firstly, each molecule was drawn in ChemBioDraw for DFT and TD-DFT calculations in Gaussian 09 program and minimized by SYBL2 (mol2) method with Chem3D program. Minimized molecules were given to the Gaussian 09 program and DFT calculations (Geometry optimization, HOMO-LUMO, dipole moment calculations, MEPS maps, mulliken atomic charges and NBO analysis) were performed for each structure. Also in this section, ADME analysis was performed for two compounds and the color regions were presented separately. Finally, molecular docking studies were performed for two compounds separately with two different enzymes (AChE, GST), and docking scores and receptor models were presented. The inhibition effect of NFP and NFP molecules on V glutathione S-transferase and Acetylcholinesterase enzyme activities was investigated. AChE IC50 results were 2.47 and 3.80, respectively, and Ki values were 3.1967±1.303 and 6.5467±1.363, respectively. GST enzyme IC50 values were found as 3.89, 4.30. Similarly, Ki results were found to be 11.223±6.0248 and 15.057±4.7974, respectively.