Development finance: Multilateralism with Chinese characteristics
Kalkınma finansmanı: Çin-tarzı çok taraflılık
- Tez No: 801474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bretton Woods sonrası oluşan çok taraflı çerçeve, açmak gerekirse bu çok taraflı çerçeve ile ilişkilendirilen fikirler ve bu çok taraflı çerçevenin temel aktörlerinden olan Dünya Bankası, kalkınma finansmanının uygulamalarını, normlarını ve kurallarını şekillendirdi. Kalkınma kredilerinin, gelişmekte olan ülke altyapı yatırımları için temel kaynak haline gelmesi bu çerçevenin önemini arttırmıştır. Çok taraflı bir bakışla şekillenen kalkınma finansmanın çerçevesi günümüzde bir dönüşüm geçiriyor. Bir yandan, krizlerle birlikte gelişmekte olan ülkeler kalkınma finansmanına daha fazla ihtiyaç duyar hale geliyor. Diğer yandan ise, kalkınma finansmanı sağlayan aktörlerin sayısı artıyor. Bunlar arasında Çin özellikle dikkat çekici bir konumdadır. Konuya çok taraflılık üzerinden yaklaşırsak, Çin Asya'daki ekonomik ve sosyal kalkınmayı iyileştirmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda kalkınma kredisi sağlayan Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın kurulmasına ön ayak olmuştur. Bununla beraber, Çin, ülkelere yüksek hacimlerle doğrudan kalkınma finansmanı sağlayan bir devlet haline de gelmiştir. Çin'in kalkınma finansında giderek artan rolü ve kalkınma kredilerinin gelişmekte ülkeler için artan önemi göz önüne alındığında, kalkınma finansının normlarının, kurallarının ve uygulamalarının nasıl şekillendiği ve kalkınma finansının gelişmekte olan dünya için ne anlama geldiği yeniden düşünülmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Bu tez, Çin'in geleneksel çok taraflılık çerçevesi üzerindeki etkilerini, kalkınma finansının yönetişim mimarisinde yaşanan değişimleri ve Çin'in kalkınma kredilerinin, Dünya Bankası kaynaklarına kıyasla gelişmekte olan ülkeler tarafından nasıl algılandığı konularını anlama çabalarına katkıda bulunuyor. Tezin temel savı, Çin'in geleneksel çok taraflı kalkınma finansmanı mimarisi içindeki rolünün, Çin'in çok taraflı ve ikili ilişkileri arasında köprü işlevi gören Kuşak Yol Girişimi'nin de gösterdiği gibi, en iyi Çin-tarzı çok taraflılık olarak tanımlanabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Through the 20th century, the post-Bretton Woods multilateral framework, namely the ideas associated with this multilateral framework and the World Bank, as the key organization of the multilateral framework, has shaped the practices, norms, and rules of development finance. Meanwhile, development finance has been the primary resource for the financing of infrastructure development in developing countries. Today development finance architecture is transforming. On the one hand, with crisis episodes the developing and less developed countries are in greater need for development finance. On the other hand, there are increasing number of actors which provide development finance. Among others, China stands out as a major actor. From a multilateral perspective, China has initiated the establishment of the Asian Infrastructure Investment Bank, a Chinese-led multilateral development bank which aims to improve economic and social development in Asia. China has also become a primary bilateral lender which provides development finance. It is the right time to rethink how the norms, rules and practices of development finance are shaped, and what development finance implies for the developing world. This thesis contributes to the efforts in understanding China's impact on the traditional framework of multilateralism, the governance architecture of development finance and how Chinese development finance is perceived in this architecture in comparison to the World Bank. It finally argues that China's role in the traditional multilateral development finance architecture can best be defined as multilateralism with Chinese characteristics, as exemplified by the Belt and Road Initiative bridging Chinese multilateralism and bilateralism.