Gönüllü sade yaşamın tüketim tarzına etkisi
The effect of voluntary simple life on consumption style
- Tez No: 766186
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÇATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, gönüllü sade yaşamın tüketim tarzına olan etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca, gönüllü sade yaşam tarzı ve tüketim tarzının katılımcıların sosyo- demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılacaktır. Araştırma verileri, Elazığ il merkezinde yaşayan 18 yaş ve üstü 500 katılımcı üzerinde, yüz yüze ve online anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların gönüllü sade yaşama yönelik tutumlarının tüketim tarzları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca gönüllü sade yaşamın ve tüketim tarzının katılımcıların demografik özelliklerinden eğitim durumuna göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of voluntary simple life on consumption style. In addition, it will be tried to determine whether the voluntary lifestyle and consumption style differ according to the socio-demographic characteristics of the participants. The research data were got by using face-to-face and online survey method on 500 participants aged 18 and over living in the city center of Elazig. Quantitative research method was used in the research. The obtained data were obtained by SPSS 2022 method. As a result of the research, it was determined that the behaviors of the participants againsts voluntary simple living were effective on their consumption styles. In addition, it was concluded that the simple life and consumption style of the volunteers differ according to the demographic characteristics of the participants and their educational status.