Buzağıların akut bronkopnömonilerinde Danofloxacin ve tek doz Tilmicosin uygulamalarının klinik tablo ve hematolojik değerler üzerine etkisi
- Tez No: 80155
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
70 6. ÖZET Buzağıların Akut Bronkopoömonilerinde Danofloxacin ve Tek Doz Tilmicosin Uygulamalannm Klinik Tablo ve Hematolojik Değerler Üzerine Etkisi. Bu çalışma, buzağıların akut bronkopnömonilerinin sağaltımı için geliştirilen, makrolid antibiyotik grubundan tek doz tilmicosin ve fluoroquinolon grubundan danofloxacin uygulamalarının klinik tablo, hematolojik değerler ve mikrobiyolojik bulgular üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 1993-95 yıllan arasında A.Ü. Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine getirilen ve akut bronkopnömoni belirtisi gösteren yaşlan 2 hafta ile 10 ay arasında, erkek ve dişi cinsiyette toplam 20 adet buzağı ve dana yer almıştır. Buzağılar her grupta 10 hayvan bulunacak şeklide 2 sağaltım grubuna ayrılarak I. grup buzağılara 1. günde vücut ağırlıklarına göre tek doz subkutan tilmicosin, II. gruba ise 1., 2., 3., 4., ve 5. günlerde danofloxacin intramusküler uygulanmıştır. Her iki gruptaki buzağılara, kanın pH ve Baz durumu (B.D.) değerleri göz önüne alınarak gereken miktarda %8.4'lük sodyum bikarbonat solüsyonlan i.v. verildi. Aynca A, D3 ve E vitaminleri parenteral uygulandı. Her buzağı başlangıç gününden itibaren 10 gün süre ile klinikte gözetim altına alındı. On günlük gözetim süresince hasta hayvanların klinik muayeneleri her gün yapıldı. Birinci, 3. ve 10. günlerde hematolojik; 1. ve 10. günlerde ise mikrobiyolojik ve parazitolojik incelemeler gerçekleştirildi. Her iki sağaltım grubundaki bronkopnömonili buzağılarda, başlangıçta aynı Ölçüde hastalık belirtileri saptanmış ve uygulanan sağaltımla hayvanlar iyileşmiştir. Ancak tilmicosin grubundaki bir buzağı sağaltıma rağmen 1. günde ölmüştür. Tilmicosin grubundaki buzağıların vücut ısıları, canlılık durumlan, burun akıntısı ve iştah durumlan sağaltım sonrası 3. ve 4. günlerde danofloxacine göre daha belirgin bir iyileşme göstermiştir (P< 0.05, P < 0.001). Tilmicosin grubundaki buzağıların vücut ışılan 3. günde, danofloxacin grubundaki buzağılarda ise vücut ışılan ancak 6. günde fizyolojik sınırlara ulaştı.
Özet (Çeviri)
71 7.SUMMARY Efficacy of Danofloxacin and Single - Dose Tilmicosin on Clinical and Hematological Findings in Calves with Bronchopneumonia, The objective of this study was to compare efficacy of tilmicosin as a single injection to danofloxacin on clinical scores, heamatological values and microbiological findings in the treatment of naturally occurring acute bronchopneumonia in calves. This study were performed on total 20 male and female calves, ranging in age from 2 week to 10 month were diagnosed with acute bronchopneumonia during the period from 1993 to 1995 at the large animal clinic of internal disease department of Veterinary Faculty / Ankara University. The animals were studied into two treatment groups with 10 calves per groups. Ten calves treated with tilmicosin ( group I ) at a dosage of 10 mg/kg body weight as a single subcutaneous injection. The other 10 calves were received danofloxacin { group II ) at a dosage of 1.25 mg/kg body weight on days 1, 2, 3, 4, and 5. According to venous blood base excess (B.E.), pH values and clinical signs of dehidration, intravenous infusion of 8.4 % sodium bicarbonate and serum physiologic + % 5 dextrose were administred to both group of calves. In addition A, D3 and E vitamins are injected as supportive treatment. Individual calf was allocated for observation with 10 days of arrival, during the period of observation all clinical examination are performed from day 1, to day 10; heamatological evaluation performed on day of treatment ( 1 ), 3. and 10; microbiological and parasitological evaluation was done on the day of treatment ( 1 ) and. 10 days later. All calves of both treatment groups showed similar clinical signs of respiratory disease upon arrival (before initial treatment) and both antibiotics were successful in treating the disease, because none of the calves were clinically ill at the end of the trial although one calf which treated with tilmicosin died on day 1. However in comparison with danofloxacin, tilmicosin treated calves improved more rapidly.