Ebeveynlerin bilinçli farkındalıkları ile aile yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between mindful parenting and family resilience levels
  1. Tez No: 801580
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma ebeveynlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ve aile yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmış ve araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında devlet okullarında ve özel okullarda öğrenim görmekte olan 375 öğrencinin ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Aile Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiş ve bağımsız değişkenlerin kategori sayısına bağlı olarak bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Gruplar arası çıkan anlamlı farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla ise Bonferronni testi kullanılmıştır. Ebeveynlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile aile yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında ebeveynlerin yaşı, anne baba olma durumu, eğitim durumu, aile gelir durumu, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, çocuk sayısı ve birliktelik durumu değişkenlerine göre ebeveynlikte bilinçli farkındalık puanlarının anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Ebeveynlerin aile yılmazlık düzeylerinin ebeveynlerin yaşı hariç anne baba olma durumu, eğitim durumu, aile gelir durumu, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, çocuk sayısı ve birliktelik durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır. Ebeveynlerin yaşına göre aile yılmazlık düzeyleri incelendiğinde ise. 31-40 yaş aralığındaki ebeveynler ile 41 ve üzeri yaş aralığındaki ebeveynlerin aile yılmazlık düzeyleri, 20-30 yaş aralığındaki ebeveynlerin aile yılmazlık düzeyinden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Araştırmada ayrıca ebeveynlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ve aile yılmazlık düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to analyze the relationship between the mindfulness levels of parents and the level of family resilience and the relational survey model, one of the quantitative research designs, wasused in the research. The sample of the study is the parents of 375 students who study in public and private schools in the 2022-2023 academic year. In order to collect data within the scope of the research, Personal Information Form, Mindfulness In Parenting Questionnaire and Family Resilience Scale were used. The obtained data were analyzed in the SPSS package program and independent sample t test, one Way ANOVA were used depending on the number of categories of independent variables. Bonferronni test was used to determine which group caused the significant difference between the groups. The relationship between parents' mindfulness levels and family resilience levels was analyzed with Pearson Product Moments Correlation Coefficient. According to the findings obtained as a result of the analyzes it was observed that mindfulness scores in parenting did not show a significant difference according to the variables of parents' age, parenting status, education level, family income status, child's gender, child's age, number of children and coexistence. It was determined that the family resilience levels of the parents did not show a significant difference according to the variables of being a parent, education status, family income status, gender of the child, age of the child, number of children and state of being together except for the age of the parents. When the family resilience levels of the parents are analyzed according to the age of the parents, it is seen that the family resilience level of the parents in the 31-40 age range and 41 and over age range are significantly higher than the family resilience level of the parents in the 20-30 age range. In the research a moderate positive correlation was also found between the mindfulness levels of the parents and the level of family resilience.