Soğuk olarak tüketime sunulan bazı hazır ticari yiyeceklerin mikrobiyolojik kalitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 80182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
56 ÖZET Bu çalışma, Ankara'daki bazı marketlerdeki soğuk olarak tüketime sunulan değişik tipteki tüketime hazır gıdaların mikrobiyolojik kalitesini saptamak amacı ile yapılmıştır. Bu çerçevede herbirinden 20'şer adet olmak üzere; midye dolma, mayonez, kadınbudu köfte, arnavut ciğeri, tavuk salatası ve rus salatasından oluşan toplam 120 adet örnek, aerob mezofil genel canlı, laktobasil, mikrokok ve stafilokok, koagulaz (+) stafilokok, enterobakteriler, koliform bakteri, E. coli, enterokok, maya ve küf, sülfit indirgeyen anaeroblar, Salmonella ve V. parahaemolyticus yönünden incelenmiştir. Analiz bulguları çerçevesinde, incelenen gıda örneklerinde aranılan mikroorganizmların bulunma oranları ile ortalama değerleri şu şekilde bulunmuştur : Midye dolma örneklerinin % 100'ünde 2,5 x 104 kob/g AMGC, % 75'inde 1,4 x 1 04 kob/g laktobasil, % 50'sinde 5,8 x 102 kob/g mikrokok ve stafilokok, % 65'inde 1,8 x 1 03 kob/g enterobakteriler, % 65'inde 5,9 x 102 kob/g koliform bakteri, % 80'ninde 3,4 x 102 kob/g maya ve % 20'sinde
Özet (Çeviri)
58 Sonuç olarak bu çalışmada Ankara'daki marketlerde tüketime sunulan farklı tipteki bazı hazır gıdaların hijyenik kalitesinin genelde düşük olduğu saptanmıştır. Mikrobiyolojik tehlikelerin kontrolü ve gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için gerekli hijyenik kuralların sıkı bir şekilde uygulanması önerilir. Anahtar sözcük : Tüketime hazır gıda, servise hazır gıda, midye dolma, mayonez, kadınbudu köfte, arnavut ciğeri, tavuk salatası, rus salatası, mikrobiyolojik kalite. SUMMARY This study was made in order to determine the microbiological quality of some cold and ready-to-eat foods obtained from retail markets in Ankara. The samples, collected from these places were analysed microbiologically for total mesophylic aerobic bacteria, lactobacilli, micrococci and staphylococci, coagulase (+) staphylococci, Enterobacteriaceae, coliform bacteria, E. coli, Enterococcus spp., yeasts and molds, sulphide reducing anaerobia, Salmonella spp. and V. parahaemolyticus. For this reason, 20 samples from each type of ready-to-eat foods such as; rice filled shell-clams, mayonnaise, meat ball (local), cooked liver (local), chicken salad and mayonnaise based salads were collected and whenever a total of 120 samples were analysed. The microbiological counts of each sample are given in % as mean values. The samples of rice filled shell-clams, in 100 % at the level of 2,5 x 104 cfu/g total plate counts (TPC), 75 % and 1,4 x 104 cfu/g lactobacilli, 50 % and 5,8 x 102 cfu/g micrococci and staphylococci, 65 % and 1,8 x 103 cfu/g59 Enterobacteriaceae spp., 65 % and 5,9 x 102 cfu/g coliforms, 80 % and 3,4 x 102 cfu/g yeasts and 20 % and