شرحُ النقايةِ في الفقْهِ للإمام قاسم بن قُطْلُوْبَغَا (ت: 879هـ ) من باب الوديعة إلى باب المضاربة- دراسةً وتحقيقاً
Kasım b. Kutluboğa'nin (Ö.879) Şerhu'n-Nikaye fı'l-Fikh adlı eseri vedia babından mudarabe babına kadar inceleme ve tahkik
  1. Tez No: 802277
  2. Yazar: ALAA HUSSEIN ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Şeyh ibn Qatlubugha'nın (H. 879) (Bab al-Wadi'ah) 'dan (spekülasyon kapısı) fıkıhta saflığı açıklama konusu inceleme ve inceleme: Bu, saflık metninin bir dipnot ve açıklamasıdır. Şeyh Mahmud bin Ahmed el-Mahbubi'nin fıkıh ilmi konusundaki fıkhı, bu tür açıklamalara ve dipnotlara ulaşmamı engelledi. metin, imamın açıkladığı ve mezhep şeyhlerinin görüşlerini gösterdiği fıkhî gelişmelerin meseleleri vasıtasıyla bu nüshadaki büyük ve büyük faydalardan istediklerime ek olarak, Şeyh'in zevk aldığına ek olarak. İbn Kutlubuğa -Allah ona rahmet etsin- ilmî bir duruşa, keskin bakışlara ve meseleleri ele alıp tenkide ve metni tefsirinde önemli kaynaklara dayanma konusunda ölçülü bir üsluba sahipti ve bu şüphesiz şeyhin delillerindendir. ansiklopedisi, geniş bilgisi ve deyimleri kaynaklarına isnat etmedeki doğruluğu.Mektup bir giriş ve iki bölümden -yani çalışma bölümü ve araştırma bölümü- ve bir sonuçtan oluşuyor ve bir sonuç olarak geldi. şöyle: İlk bölümde Şeyh Mahmud bin Ahmed Al-Mahboubi ve Şeyh İbn Kutlubugha hakkında konuştum ve bunu iki konuya ayırdım ve konuşma her konuda isimleri, soyları, durumları ve ölümleri hakkında geldi. İz bıraktılar. Ve kitabın adını ve müellifine nisbetini ispat etmek, şeyhin onu izahta kullandığı metodu, derleyenin dayandığı kaynakları belirtmek, sonra tahkikatta benimsediğim metodolojiyi belirtmek, nüshaların tasvibini zikretmek , onaylı nüsha, ardından soruşturma bölümü olan ikinci bölüm ve adı doğrulanmış metin, ardından sonuç ve en önemli bulguları içerir. Şeyh İbn Katlubuğa'nın şeriat ilimlerinde çok bilgili bir ansiklopedi alimi olduğu sonucuna vardım ve bu, onun fıkıh meselelerini ayrıntılı ve doğru bir açıklamayla açıklaması ve fıkıh kaynaklarının benimsenmesi ve onlara doğru ve doğru bir şekilde atıfta bulunulmasıyla açıkça ortaya çıkmaktadır. ve şer'i nassların anlaşılmasında aklî delillerin bolluğu, emanet bölümündeki fıkıh konuları, gasp, ipotek, kefalet, vekalet, havâle ve şirk gibi bir Müslümanın ihtiyaç duyduğu en önemli fıkıh bölümlerindendir. insanlarla olan mali işlemlerini düzeltmesi ve bunda Şeyh İbn Katlubugha'nın (Allah ona rahmet etsin) ansiklopedisinin açık ve net bir göstergesidir
Özet (Çeviri)
The topic Explanation of purity in jurisprudence from (Deposit Section) to (Speculation Section) By Sheikh Ibn Qatlubugha (897 H) research and study: is a footnote and an explanation of the text of purity in jurisprudence by Sheikh Mahmoud bin Ahmed al-Mahboubi on the subject of jurisprudence what stopped me to achieve this kind of explanations and footnotes is what I found in it from the unique Islamic heritage, and the diversity in posing some issues during his explanation of the text, in addition to what I found of the great and glorious benefits in this manuscript through the issues of jurisprudential developments that the imam explains, and the opinion of the sheikhs of the school is shown. In addition to what Sheikh Ibn Qatlubugha (may God have mercy on him) had from a scholarly position, sharp insight, and a sober style in using and criticizing issues, and reliance on important sources in his explanation of the text which is undoubtedly evidence of the Sheikh's encyclopedia, his extensive knowledge, and his accuracy in attributing sayings to their sources. The work in this thesis is divided into an introduction and two chapters - namely: the study section and the investigation section - and a conclusion. Which came as following; In the first chapter, I spoke about Sheikh Mahmoud bin Ahmed al-Mahboubi and Sheikh Ibn Qatlubugha, and made it into two sections. In each topic, the talk came about their name, lineage, status, death, and the effects they left. Proving the name of the book and its attribution to the author, mentioning the method that the Sheikh followed in his explanation, and the sources on which the work relied, then I mentioned the method that I adopted in the investigation, and I mentioned the description of the copies, the approved version, then the second chapter, which is the investigation section, which I called the Investigated Text, and then the conclusion, which includes the most important findings. I have concluded that Sheikh Ibn Qatlubugha was an encyclopedic scholar who was well versed in the sciences of Sharia, and this is very clear through his detailed and accurate explanation of jurisprudential issues, adopting jurisprudential sources and referring to them accurately and correctly, and increasing the rational evidence in inferring the legal texts, and jurisprudential issues in the chapter on deposit, usurpation, mortgage, surety, procuration, transfer, and partnership. It is one of the most important sections of jurisprudence that a Muslim need in correcting his financial dealings with people, and this is a clear indication of the encyclopedia of Sheikh Ibn Qatlubugha (may God have mercy on him).