تفسير الحنفيللشيخ محمد بن محمد بن محمد محي الدين البَرْدَعي المتوفى:927هــ (من بداية سورة الشمس الى نهاية سورة العلق) دراسة وتحقيقاً
Shams, Leyl, Duha, Sharh ve Tin Surelerinin başından Alak Suresinin sonuna kadar Hanefi tefsiri (Çalışma ve araştırma)
- Tez No: 802281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırma, Muhammed bin Muhammed bin Muhammed Mohiuddin Mevlana Zadeh Al-Hanafi Al-'nin Şems Suresi'nin başından Alak Suresi'nin sonuna kadar yaptığı önemli tefsirlerden biri olan“Hanefi Tefsiri”ni ele almaktadır. Osmanlı döneminin en önemli müfessirlerinden biri olan vefat eden (H. 927) Buhari Al-Barada'i ve müellif bu sureyi tefsirinde izlemiştir. âyetlerinin, kelimelerinin ve harflerinin sayısı hakkında, üçüncüsü nüzulüne dair, dördüncüsü tefsiri hakkında, beşincisi de onunla ilgili olarak ve hadisin tefsiri ile hadisin tefsirini birbirine karıştırmaya dayalı bir metoda tabi olmak. Tasavvufî tefsir ve tefsirdeki önemi, hicri birinci asırdan kendi devrine kadar uzanan tefsir akımını destekleyen söz ve görüşlerden ve yeni çıkarımlardan ve müellifin haberinde dayandığı önemli kaynaklardan kaynaklanmaktadır. Araştırma sorunu da bu haberlerde ve özellikle sûrelerin fazileti ile ilgili hadisler bakımından sahihliklerinin, emniyetlerinin veya zayıflıklarının tasdik edilmesinde ve bazı âyetlerin tefsirle orantılı olmayan tefsirlerine dayalı olarak açıklanmasında da yatmaktadır. Araştırma üç bölüme ayrılmıştır.Araştırmacı birinci bölümde yaşamı incelemiştir. İkinci bölümde yazarın yaklaşımı, nüshanın tanımı ve dayandığı nüshaların açıklamaları ele alınmış, üçüncü bölümde ise araştırmacının yazarın bıraktığı en yakın şekle getirmeye çalıştığı doğrulanmış metin yer almıştır. bazı kelimeleri
Özet (Çeviri)
The research deals with one of the important interpretations, which is“Tafsir Al-Hanafi”/ from the beginning of Surat Al-Shams to the end of Surat Al-Alaq, by Muhammad bin Muhammad bin Muhammad Mohiuddin Maulana Zadeh Al-Hanafi Al-Bukhari Al-Barada'i, who died (927 AH), one of the most prominent commentators in the Ottoman era, and the author followed in his interpretation of this surah An approach based on talking first about: its virtues, and the second: about the number of its verses, words and letters, and the third: about its revelation, and the fourth: about its interpretation, and the fifth: related to it, and follow a method that is based on mixing between interpretation with tradition and allegorical interpretation, and the importance of interpretation stems from sayings and opinions And the new inferences that support the exegetical movement throughout its extension from the first century AH until his era, and in the rare sources that the author relied on in his news. The research problem also lies in those news and in verifying their authenticity and safety or weakness and weakness, especially with regard to hadiths related to the virtues of the suras, as well as in explaining some verses depending on the interpretation by reference, which is not appropriate with the language or with the context, and the research was divided into three chapters that the researcher studied In the first chapter, the author's life, he tried to shed light on obscure aspects about his upbringing, his quest for knowledge, and his teachers. In the second chapter, he dealt with the author's approach, the definition of the manuscript, and the descriptions of the copies he relied on. The third chapter included the investigated text that the researcher tried to bring to the closest form the author left it, and to solve the difficulties of reading some words or the difficulty of returning to some sources to document the statements of the scholars, and he reached results, perhaps the most prominent of which is the author's care in linking the indicative intent of the verse and the verses contained in it. Hadiths, and an attempt to explain the progress and delay in relation to the secrets of the Quranic system.