Eğitim yöneticilerinde işkolikliğin duygusal zekâ ve öz-yeterlik ile ilişkisi
The relationship of workaholism with emotional intelligence and self-efficacy in education administrators
  1. Tez No: 802340
  2. Yazar: OĞUZHAN KÖKENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, eğitim yöneticilerinin işkolikliğinin duygusal zekâ ve öz-yeterlik ile ilişkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca eğitim yöneticilerinin işkolikliği cinsiyet, medeni durum, yaş, toplam yöneticilik süresi ve toplam öğretmenlik süreleri göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 104 kadın ve 353 erkek eğitim yöneticisinden oluşmaktadır. İşkoliklik ile ilgili veriler ''DUWAS İşkoliklik Ölçeği'', Duygusal zekâ ile ilgili veriler ''Duygusal Zekâ Ölçeği'' ve öz-yeterlik ile veriler ise ''Yönetici Öz-yeterliği Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada işkoliklik ile duygusal zekâ ve öz-yeterlik arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizi ile incelenmiştir. Ayrıca cinsiyet, medeni duruma göre işkolik düzeyinin önemli bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı ''Bağımsız Örneklem T-Testi ile ve yaş, yöneticilik süresi ve öğretmenlik süresine göre işkoliklik düzeyinin önemli bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı ise ''Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova)'' ile incelenmiştir. Regresyon analizinin sonucunda, eğitim yöneticilerinin işkoliklik düzeylerini duygusal zekâ ve öz-yeterlik değişkenleri istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, eğitim yöneticilerinin işkoliklik düzeylerinin medeni durum, yöneticilik süresi ve öğretmenlik süresine göre istatistiksel açıdan farklılaştığı görülmüştür. Diğer taraftan eğitim yöneticilerinin işkoliklik düzeylerinin cinsiyet, medeni durum ve yaşa göre önemli bir düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the workaholism of education administrators and, emotional intelligence and, self-efficacy. The study also examined whether the workaholism of education administrators differed according to gender, marital status, age, management time and teaching time. The study group of the research consists of 104 females and, 353 males education administrator. Data on workaholism were collected with the ''DUWAS Workaholic Scale'' data on emotional intelligence were collected with the ''Emotional Intelligence Scale'' and, data on self-efficacy was collected with the ''The Principal Sense of Efficacy Scale (PSES)''. In the study, the correlation between workaholism, emotional intelligence and self-efficacy were examined by correlation and, regression analysis. In addition, whether the level of workaholism differed significantly according to gender and marital status was examined with the ''Independent Sample T-Test'', and, whether the level of workaholism differed significantly according to age, management time and teaching time was examined by ''One-Way Anova of Variance (One-Way Anova)''. As a result of the regression analysis, it was concluded that the emotional intelligence and self-efficacy variables predicted the workaholism levels of the education administrator at a statistically significant level. In addition, it was observed that the workaholism levels of the education administrator differed statistically according to marital status, management time and teaching time. Moreover, it was found that the workaholism levels of education administrator did not differ significantly according to gender, marital status and age.